Απίθανη ιστορία και ρεκόρ στο Γουίγκαν – Γουίκομ: Γκολ στο 90’+20’, λόγω τραυματισμού του… διαιτητή! (vid)

Είδατε τι συνέβη στην αναμέτρηση της Γουίγκαν με τη Γουίκομ, στην εξ’ αναβολής, 18η αγωνιστική της Α’ Αγγλίας; Αυτό που έλαβε χώρα είναι πράγματι αδιανόητο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0 και να ανεβαίνουν στην 11η θέση της βαθμολογίας, συμπληρώνοντας πέντε παιχνίδια δίχως ήττα, σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Η κανονική διάρκεια είχε συμπληρωθεί, όμως είχαν περάσει 19 λεπτά καθυστέρηση. Ο λόγος; Ο διαιτητής της συνάντησης, Άνταμ Χέρζεγκ, τραυματίστηκε σοβαρά και αισθάνθηκε πως δεν μπορεί να ολοκληρώσει την αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και ήταν αυτοί που προσπάθησαν περισσότερο για τη νίκη, και τελικά τα κατάφεραν. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι ήρθε στο… 20ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τσάρλι Χιουζ να το πετύχει.

Το γκολ σημειώθηκε ακριβώς στο 19ο λεπτό και το 50ο δευτερόλεπτο της συνάντησης, μοιάζοντας να αποτελεί το πιο «αργοπορημένο» γκολ που έχει επιτευχθεί ποτέ στην EFL.

Αυτό το γεγονός έρχεται λίγες ημέρες μετά από το γκολ του ΜακΜπέρνι για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο… 102’ απέναντι στη Γουέστ Χαμ!