Αντίπαλοι ΑΕΚ: Νίκη για Γκατούζο στη Μαρσέιγ με 3-0 επί της Χάβρης

Το αισιόδοξο χαμόγελο επέστρεψε στη Μασσαλία! Η μάχη της Μαρσέιγ κατέληξε σε μία άνετη νίκη 3-0 κόντρα στη Χάβρη στο γήπεδο “Βελοντρόμ”, καθώς για άλλη μία φορά απέδειξε την αξία της στην 8η αγωνιστική της Ligue 1.

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για τον πρώην προπονητή της ΑΕΚ, Τζενάρο Γκατούζο, στον πάγκο της Μαρσέιγ στον 2ο όμιλο του Europa League, μετά από έξι παιχνίδια χωρίς νίκη. Με τη νίκη τους, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 6η θέση του πίνακα, ενώ η Χάβρη παραμένει στην 13η θέση με 9 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα, με τα δύο γκολ τους να πέφτουν στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 18′, όταν ο Σανγκαντέ απομάκρυνε ατυχώς τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από γύρισμα του Εντιαγέ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 21′, ο Χαρίτ έβγαλε μία ωραία πάσα στον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος εκτέλεσε υπέροχα και διπλασίασε τα τέρματα για τη Μαρσέιγ. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 88′, με τον Σαρ να σκοράρει μετά από ασίστ του Ομπαμεγιάνγκ.