Αμφισβήτηση στο Λονδίνο: Αίτημα για κόκκινη κάρτα του Κόβασιτς από την Άρσεναλ, αλλά τόσο το VAR όσο και ο Όλιβερ είπαν “όχι”! (βίντεο)

Φαίνεται ότι η Άρσεναλ δικαιούται να είναι απογοητευμένη από τη διαιτησία μετά το πρώτο μέρος του ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι, αφού ο Ματέο Κόβασιτς πιθανότατα θα μπορούσε να αποβληθεί.

Η πρώτη περίπτωση αφορά ένα φάουλ του 29ου λεπτού, όπου ο Κροάτης παίκτης με τα πόδια του ταπείνωσε τον Μαρτίν Έντεγκααρντ. Το VAR εξέτασε τη φάση, αλλά ο διαιτητής Μάικλ Όλιβερ αποφάσισε να του δείξει κίτρινη κάρτα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης μάρκαρε καθυστερημένα τον Ντέκλαν Ράϊς, αλλά ο διαιτητής αποφάσισε να δείξει μόνο φάουλ, χωρίς να τον τιμωρήσει. Ο κόσμος της Άρσεναλ εξοργίστηκε, καθώς η αναμέτρηση ήταν ισόπαλη 0-0 στο ημίχρονο!