Άγιαξ – Φέγενορντ 0-4: Συντρίβεται ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ υπέστη μια ανεπανόρθωτη ήττα, καθώς δεν κατάφερε να περιορίσει τη ζημιά από το παιχνίδι ενάντια στη Φέγενορντ την Κυριακή. Η ομάδα του Άμστερνταμ δέχθηκε ακόμη ένα γκολ και ολοκλήρωσε τον αγώνα με το τελικό σκορ 0-4, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χιμένες.

Ο Μεξικανός επιθετικός πέτυχε το τέταρτο γκολ της Φέγενορντ στο 59ο λεπτό του παιχνιδιού, ολοκληρώνοντας έτσι το χατ-τρικ. Προηγουμένως, είχε σημειώσει δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο αγώνας διεξήχθη χωρίς κόσμο, λόγω των επεισοδίων που προκλήθηκαν από τους οπαδούς του Άγιαξ. Μετά από αυτή τη νίκη, η Φέγενορντ βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς, ενώ ο Άγιαξ βρίσκεται στην 14η θέση με 5 βαθμούς.

Επόμενος αντίπαλος του Άγιαξ είναι η ΑΕΚ, με τον αγώνα να διεξάγεται στην «ΟPAP Arena» την επόμενη εβδομάδα, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.