Τέλος το ντέρμπι ανάμεσα στον Αγιαξ και τη Φέγενορντ: Ο Αγιαξ σε κακή κατάσταση μετά από αποκαρδιωτική εμφάνιση

Η κατάσταση του Αγιαξ είναι κρίσιμη, με την ομάδα να παρουσιάζει μια αποκλιντική εμφάνιση μετά την άλλη!

Το ντέρμπι ανάμεσα στον Αγιαξ και τη Φέγενορντ εξελίχθηκε σε ένα χάος στο γήπεδο Γιόχαν Κρόιφ, καθώς διακόπηκε οριστικά λόγω αναστάτωσης.

Οι λόγοι που οδήγησαν τον προπονητή του Αγιαξ, Έρικ Μπαρτζώκα, να επιλέξει τον Σάντερ Μπραζντέικις (βίντεο)

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να έχουν μια εντυπωσιακή εμφάνιση (0-3), ενώ οι οπαδοί της ομάδας του Αγιαξ πέταξαν τρεις φορές καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα τον οριστικό διακοπή του αγώνα από τον διαιτητή Γκοζομπουγιούκ.

Ο αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League εμφανίζεται σε άθλια κατάσταση λίγες ημέρες πριν τον αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στο γήπεδο Opap Arena.

Είναι αναμενόμενο ότι θα υπάρξουν βαριές κυρώσεις για την ομάδα του Αγιαξ μετά από τα χάσματα που δημιουργήθηκαν στον αγώνα με τη Φέγενορντ.

Η αναμέτρηση διακόπηκε τελικά λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν οι οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας ξανά γέμισαν τον αγωνιστικό χώρο με καπνογόνα.

Ο Αγιαξ βρίσκεται σε μια θλιβερή κατάσταση. Η ομάδα του Στάινς υπέστη μια τραγική ήττα με 3-0 από τη Φέγενορντ, με τους οπαδούς της ομάδας να πετούν καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο και τελικά ο αγώνας να διακοπεί οριστικά. Προφανώς, η Φέγενορντ παίρνει τη νίκη στο ντέρμπι και ο Αγιαξ περιμένει τις συνέπειες.

ΑΓΙΑΞ: Χόρτερ, Σόσα (46’ Σαλάχ Εντίν), Χάτο, Σούταλο, Γκάεϊ (33’ Ρενς), Φαν ντεν Μπόουμεν, Τέιλορ, Φος, Φορμπς, Μπερχάους, Μπρόμπεϊ

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Βελενρόιτερ, Χάιρτραουντ, Τράουνερ, Χάντσκο, Χάρτμαν, Βίφερ, Τίμπερ, Μίντεχ, Στενχς, Παϊσάο, Χιμένες