Ολυμπιακός επικράτησε του Άθλου Ορεστιάδας με σκορ 3-0

Μετά την εντυπωσιακή εμφάνισή του στην Τουρκία απέναντι στη Ζιράτ, ο Ολυμπιακός έκανε επίσης καλή εμφάνιση επί του Άθλου Ορεστιάδας με 3-0 σετ (22-25, 18-25, 19-25) στην 12η αγωνιστική της Volley League. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 30 πόντους, ενώ ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιντάλγκο με 14 πόντους (11/17 επίθεση, 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Οι “ερυθρόλευκοι” αναμένεται να αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Super Cup, ύστερα από την επικράτησή τους επί του Άθλου.

Στο πλαίσιο του αγώνα, ο Ολυμπιακός διακρίθηκε για τον έλεγχο του ματς και την αποτελεσματικότητά του, κερδίζοντας το σετ και επικρατώντας συνολικά με 3-0.

Πηγή: Χρήστος Ανδριόπουλος, Sport24, 2023,

Η εικόνα ήταν παρόμοια στο δεύτερο σετ, με τον Παγένκ να κερδίζει άσσο για το 10-5 και στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με τελικό 3-0.