Ο Ιταλός Γιάνικ Σίνερ κερδίζει με 2-1 τον Ρώσο Ντανίλ Μεντβέντεφ στον τελικό της Βιέννης

Ο Γιάνικ Σίνερ επικράτησε του Ντανίλ Μεντβέντεφ με σκορ 2-1 στον μεγάλο τελικό της Βιέννης και αναδείχθηκε νικητής. Ο Ιταλός τενίστας παρουσίασε μια εξαιρετική εμφάνιση και κατάφερε να ανταπεξέλθει στην πίεση που ασκούσε ο Μεντβέντεφ, ισοφαρίζοντας και υπερνικώντας τον στα σετ. Μετά από 3 ώρες και 6 λεπτά αγώνα, ο Σίνερ κατέκτησε τον τίτλο.

Ο πρώτος σετ κρίθηκε στο tie break, με τον Σίνερ να επικρατεί με 9-7. Στο δεύτερο σετ, ο Μεντβέντεφ κατάφερε να “σπάσει” το σερβίς του Σίνερ δύο φορές και να κερδίσει το σετ. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Σίνερ πήρε προβάδισμα με συνεχόμενα σπασίματα του σερβίς του Μεντβέντεφ και κατάφερε να κλείσει το σετ με 6-3, κατακτώντας έτσι τη νίκη και το τρόπαιο στη Βιέννη.