Τριπλός και clutch Χαλιμπέρτον στη νίκη των Πέισερς 121-118 επί των Μπακς στην παράταση (video)

Με καλάθι και βολή από φάουλ του Ταϊρίς Χαλιμπέρτον 1,6 πριν από το τέλος της παράτασης, οι Πέισερς νίκησαν στην Ιντιάνα τους Μιλγουόκι Μπακς με 121-118 για να πάρουν προβάδισμα με 2-1 νίκες, στη σειρά του Α’ Γύρου των playoffs, στην Ανατολική Περιφέρεια του ΝΒΑ!

Παίζοντας ξανά χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς είχαν έναν εκπληκτικό Κρις Μίντλετον (42π., 10 ριμπ., 5 ασ.) που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (111-111) με τρίποντο στα 1,4 της κανονικής διάρκειας, αγκάλιασαν τη νίκη, αλλά στο φινάλε, ήταν ο Χαλιμπέρτον που τους την “άρπαξε” μέσα από τα χέρια.

Αν και άστοχος τα ξημερώματα του Σαββάτου με 8/22 σουτ, τα 1/12 τρίποντα, ο Χαλιμπέρτον κατέγραψε το πρώτο triple double της καριέρας του σε playoffs με 18 πόντους, 16 ασίστ 10 ριμπάουντ.

Είναι δε η πρώτη φορά από το 2018 που οι Πέισερς παίρνουν προβάδισμα σε σειρά playoffs

Ακόμα περισσότερο, έχουν να κερδίσουν σειρά playoffs δέκα χρόνια!

Από το 2014 όταν βρέθηκαν στους τελικούς της Ανατολής!

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μάιλς Τέρνερ με 29 πόντους, 17 πέτυχε ο Σιάκαμ και 16 ο Νέμπχαρντ.

Μετά τον Μίντλετον που είχε 42 πόντους με 12/20 δίποντα, 4/9 τρίποντα, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πέτυχε για το Μιλγουόκι 28 πόντους με 6/20 σουτ (4/12 τρίποντα), ενώ 17 πόντους και 18 ριμπάουντ είχε ο Μπόμπι Πόρτις.

Οι Πέισερς προηγήθηκαν, νωρίς, έως και με 17 πόντους διαφοράς, πριν οι Μπακς καλύψουν τη διαφορά και προσπεράσουν με 95-92 στο τέλος. Ο Σιάκαμ έκανε το 109-106, αλλά έχασε μια βολή πριν ο Μίντλετον ισοφαρίσει με τρίποντο στα 1,4 της κανονικής διάρκειας για να στείλει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο!

Ο τέταρτος αγώνας της σειράς διεξάγεται ξανά στην Ιντιανάπολις στις 02:00 τα ξημερώματα της Δευτέρας 29/4 (ώρα Ελλάδας).

Τα δωδεκάλεπτα: 39-22, 67-55, 90-83, 111-111 (κ.α.) 121-118 (παρ.)