Νόβα Γκόριτσα – Παναθηναϊκός 0-3: Άνετη νίκη για τους «πράσινους» μέσα στην Σλοβενία…

Ο Παναθηναϊκός είχε μια άνετη νίκη εναντίον της Νόβα Γκόριτσα, κερδίζοντάς την 3-0 σετ, με το τρίτο σετ να είναι λίγο πιο αμφίρροπο. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Παναθηναϊκού εναντίον της Σλοβενικής ομάδας μέσα σε μία εβδομάδα, αυτή τη φορά ως φιλοξενούμενος (25-20, 25-18, 27-25), κερδίζοντας έτσι την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Challenge Cup γυναικών.

Στον επόμενο γύρο, οι «πράσινες» θα αντιμετωπίσουν την CSM Βουκουρεστίου, η οποία κατάφερε να νικήσει και στους δύο αγώνες τον αντίπαλό της, τη Νιρεγκάζα.

Μετά το 3-0 στον πρώτο αγώνα στο κλειστό του Μετς, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη χρειαζόταν μόνο δύο σετ για την πρόκριση. Μετά την επίτευξη του στόχου αυτού, χάλασε το ρυθμό της στο τρίτο σετ και άφησε την Νόβα Γκόριτσα να προηγηθεί με 24-22.

Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει στο 25-26 και να κερδίσει το σετ με 27-25, διατηρώντας το 2-2 σετ εναντίον των Σλοβένων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 18-25, 25-27) σε 79 λεπτά

ΝΟΒΑ ΓΚΟΡΙΤΣΑ (Βάσα Σάμετς): Κόρεν 5 (2/11 επ., 3 μπλοκ), Φρέλιχ 9 (9/23 επ.), Ασκέριτς 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Γκόντετς 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ.), Μπλάζιτς 9 (6/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 23% υπ.), Ζίγκον / Μαζέι (λ, 64% υπ.), Βούλιτς (λ), Νταμάνοβιτς, Μάκουτς, Πόντμπριτσεκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (8/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρκάσες 10 (8/19 επ., 2 άσσοι, 32% υπ.), Άτκινσον 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 75% υπ.), Παπαφωτίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάμανταν 5 (2/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 90% υπ.), Μπελιά (λ, 44% υπ.), Βασιλαντωνάκη 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 5 (5/11 επ., 50% υπ.)