Η Οσάκα επιστρέφει με νίκη μετά από 15 μήνες απουσίας!

Η Ναόμι Οσάκα, κάτοχος τεσσάρων Grand Slam τίτλων, επιστρέφει δυναμικά στα γήπεδα μετά από 15 μήνες απουσίας. Παρά τη νευρικότητά της, κατάφερε να κερδίσει τη Γερμανίδα Ταμάρα Κόρπατς με 6-3, 7-6(9) στο “Brisbane International”.

Η 26χρονη από την Ιαπωνία είχε τελευταία παίξει στο “Pan Pacific Open” του Τόκιο τον Σεπτέμβριο του 2022. Ακολούθησε περίοδος μητρότητας και η γέννηση της κόρης της, Σάι, τον περασμένο Ιούλιο. Τώρα ετοιμάζεται για το Australian Open που ξεκινά σε 13 ημέρες στη Μελβούρνη (14-28 Ιανουαρίου).

Στο πρώτο σετ κυριαρχούσε, κερδίζοντας το με 6-3 σε 38 λεπτά. Ωστόσο, στο δεύτερο σετ η Κόρπατς πρόβαλλε αντίσταση με αποτέλεσμα η Οσάκα να χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να το κερδίσει στο τάι μπρέικ με 7-6.

Η επόμενη αντίπαλός της Οσάκα είναι η Καρολίνα Πλίσκοβα, η οποία πέρασε άνευ αγώνα στο δεύτερο γύρο.