Γκραν Πρι του Άμπου Ντάμπι: Ο Μαξ Φερστάπεν κερδίζει τον τελευταίο αγώνα της σεζόν και παίρνει την κορυφή (Φωτογραφία)

Ο Ολλανδός οδηγός Μαξ Φερστάπεν κατάφερε να κερδίσει το σημερινό Grand Prix του Άμπου Ντάμπι (26/11), με το οποίο ολοκληρώθηκε η σεζόν του 2023 στη Formula 1. Ο τρις παγκόσμιος πρωταθλητής της Red Bull, κατέκτησε την πρώτη θέση, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Σαρλ Λεκλέρκ της Ferrari, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Τζορτζ Ράσελ της Mercedes.

Σημειώνεται πως ο δεύτερος έτρεξε ποίνα πεντε δευτερολέπτων για σύγκρουση με τον Λάντο Νόρις της McLaren, οπότε τερμάτισε στη δέκατη θέση. Στα κατασκευαστικά, η Mercedes επικράτησε της Ferrari στη μάχη για τη δεύτερη θέση.

Με αυτή του τη νίκη, ο Φερστάπεν έφτασε τις 54 νίκες στην καριέρα του και ανέβηκε στην τρίτη θέση στην σχετική λίστα. Ο Ολλανδός έκανε επίδοση 86,4% νικών στο 2023, βελτιώνοντας το προηγούμενο ρεκόρ του Αλμπέρτο Ασκάρι. Η Red Bull πανηγύρισε την 21η επιτυχία της και έσπασε το ρεκόρ για τον περισσότερο αριθμό νικών σε μια σεζόν στους κατασκευαστές.