ΑΕΚ – Δράμα 30-23: Ανταποκρίθηκε στο καθήκον

Κατάφερε εύκολα τη νίκη η ΑΕΚ με σκορ 30-23 εναντίον της Δράμας για την 5η αγωνιστική της Handball Premier στο κλειστό γήπεδο του Βύρωνα και τώρα στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με την Κρίενς για το EHF European League.

Η ομάδα της ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και γρήγορα προηγήθηκε με 5-1 στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, η Δράμα κατάφερε να αντιδράσει και να ανατρέψει το σκορ εις βάρος της ΑΕΚ (7-8), όμως η ομάδα της ΑΕΚ αντέδρασε αμέσως και επέστρεψε στην ηγεμονία του παιχνιδιού (12-10), τελειώνοντας το πρώτο μέρος με προβάδισμα 5 γκολ (18-13).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ανεπιτήδευτα, με στόχο να τελειώσει πρόωρα το παιχνίδι και να εκμεταλλευτεί τη διαφορά στο σκορ που είχε από το πρώτο μέρος. Η Δράμα δεν κατάφερε να απειλήσει όπως στο πρώτο μέρος και η ΑΕΚ κατέκτησε εύκολα τη νίκη με σκορ 30-23.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 6-7, 10-10, 16-11, 18-13 (ημχ), 20-15, 21-17, 23-19, 25-21, 28-22, 30-23

ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 7, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης 5.

Δράμα (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 2, Χαϊτίδης, Πολύδωρος 1, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τόσκας 5, Τουνγκελίδης 1, Βασιλείου, Ηλιάδης, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 4, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 6, Σίνα 4.