Παναιτωλικός πήρε το χρυσό στοιχείο, ΠΑΣ Γιάννινα στα σχοινιά!

Ο Παναιτωλικός αποχώρησε ανέπαφος από το γήπεδο των “Ζωσιμάδων” και άφησε τον ΠΑΣ Γιάννινα να… κρεμαστεί στα σχοινιά! Σε ένα ζωτικής σημασίας παιχνίδι για την μάχη της επιβίωσης, οι δύο ομάδες παρέμειναν στο 1-1 στη 2η αγωνιστική των playouts, με τους φιλοξενούμενους να ξεσηκώνονται για το “χρυσό” αποτέλεσμα, ενώ οι Γιαννιώτες βρίσκονται σε δύσκολη θέση. Ο ΠΑΣ βρίσκεται στην τελευταία θέση των playouts με 19 βαθμούς, έχοντας -5 βαθμούς από τη σωτηρία και την ομάδα που αντιμετώπισε σήμερα.

Το παιχνίδι:

Η ανάγκη των ομάδων για θετικό αποτέλεσμα ώθησε τους παίκτες να ξεκινήσουν δυναμικά αμφότερες αναζητώντας το γρήγορο γκολ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ο πρώτος που απείλησε με τη σκαστή κεφαλιά του Κόντε στο 3ο λεπτό, περνώντας δίπλα από τα δοκάρια. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Παναιτωλικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με το γκολ του Καρέλη αλλά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Στο 25′, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με τον Κόντε. Μετά από αυτό το σημείο, το παιχνίδι χάθηκε σε μονομαχίες και πολλά φάουλ, με το ρυθμό να μειώνεται. Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΣ είχε προβάδισμα, αλλά ο Παναιτωλικός κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντίας στο 70′. Η πίεση από τους φιλοξενούμενους ανέβασε την ένταση στο παιχνίδι και κατέληξε σε ένα τελικό 1-1.