ΟΦΗ και VAR στέρησαν τη νίκη από τον ΠΑΟΚ στο 97′!

Ο ΟΦΗ κατάφερε να ανακόψει την προσπάθεια του ΠΑΟΚ, να τον απομακρύνει από την περιοχή του και τελικά να κερδίσει με 1-0! Οι Κρητικοί πέτυχαν γκολ στο 97′ με τον Αμπάντα να εκμεταλλεύεται την αδυναμία της άμυνας των φιλοξενούμενων, παίρνοντας τη δεύτερη νίκη τους απέναντι σε ομάδες από τη Θεσσαλονίκη και φτάνοντας τους 6 βαθμούς!

Ο ΠΑΟΚ είχε μια κακή ημέρα στην επίθεση του, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν είχε ούτε μία καθαρή ευκαιρία για γκολ.

Ο προπονητής του ΟΦΗ, Βάλντας Νταμπράουσκας, έδειξε εξαιρετικό στήσιμο, αποδεικνύοντας ότι καμία ομάδα δεν έχει εύκολο πέρασμα από το «Γεντί Κουλέ», καθώς πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη απέναντι σε δύο δυνατές αντιπάλους.

Ο ΟΦΗ παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 3-5-2, με τον Αμπάντα να είναι ο σκόρερ του ματς, ενώ ο ΠΑΟΚ παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή, αλλά ο ΟΦΗ κατάφερε να έχει την πρώτη τελική ευκαιρία στο 10′. Ο Μεγιάδο σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι. Η πρώτη φάση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 13′ με μια κεφαλιά του Μπράντον που πέρασε πάνω από την εστία.

3605311

Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς σοβαρές ευκαιρίες για γκολ, με τον Κοτάρσκι να απομακρύνει τις προσπάθειες του ΟΦΗ. Το σκορ παρέμεινε 0-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Και στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς την εστία, ενώ ο ΟΦΗ στήθηκε άμυνα και κράτησε τον αντίπαλό του μακριά για περισσότερα από 30 λεπτά.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελειώσει ισόπαλο, ο ΟΦΗ πέτυχε το γκολ στο 97′ με τον Αμπάντα. Αυτό οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην ήττα με 1-0.

Ο καλύτερος παίκτης του ματς (MVP) ήταν ο Λερόι Αμπάντα, που μπήκε αλλαγή στο 73′ και σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα για τον ΟΦΗ.

Η διαιτησία ήταν καλή, με τον VAR να διορθώνει μια λανθασμένη απόφαση για το γκολ του ΟΦΗ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Χριστογεώργος, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ (81′ Λαμπρόπουλος), Λάρσον, Θοράρινσον, Μεγιάδο, Γκαγέγκος (82′ Νέιρα), Μπάκιτς (73′ Αμπάντα), Ριέρα (66′ Τοράλ), Φελίπε (65′ Ντίκο).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κετζιόρα (7’’ Βιεϊρίνια), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (66′ Μπάμπα), Οζντόεφ, Σβαμπ (66′ Μεϊτέ), Μουργκ (76′ Τζίμας), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Μπράντον Τόμας (66′ Σαμάτα).