Ο Παναιτωλικός κέρδισε με 3-0 τον Πανσερραϊκό και μπαίνει αποφασισμένος στα play-offs!

Ο Παναιτωλικός του Γιάννη Πετράκη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση νικώντας με 3-0 τον Πανσερραϊκό στην πρώτη αγωνιστική των play-offs. Με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 23 βαθμούς, προσπερνώντας την Κηφισιά και τον Βόλο, αν και χρειάζεται ακόμη να δουλέψει για να εξασφαλίσει την παραμονή του.

Από την πλευρά του, ο Πανσερραϊκός του Πάμπλο Γκαρσία παρουσίασε προβλήματα, με κρίσιμες απουσίες όπως των Θυμιάνη και Στάικο. Οι Σερραίοι απείλησαν μια φορά την εστία του Τσάβες στο 1ο λεπτό, όμως μετά από αυτό παρέμειναν μακριά από επικίνδυνες επιθέσεις. Βαθμολογικά βρίσκονται πλέον στους 27 βαθμούς, χωρίς να ανησυχούν προς το παρόν για τη θέση τους.

Οι γηπεδούχοι, με τρεις διαφορετικούς σκόρερ, άνοιξαν το σκορ στο 26′ με τον Χουάνπι, διπλασίασαν το προβάδισμά τους με τον Χάρη Μαυρία στο 34′ και ολοκλήρωσαν τη νίκη με το γκολ του Λομόνακο στις καθυστερήσεις.

Στη σύνθεσή του για τον Παναιτωλικό, ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε σχηματισμό 3-5-2, με τον Τσάβες στα δίχτυα, τους Ταμπίτζε, Μλάντεν και Οικονόμου στην άμυνα, τους Τσιγγάρας, Ντουάρτε και Χουάνπι στο κέντρο, και τους Μαυρία και Τορεχόν στις ακραίες θέσεις, ενώ μπροστά αγωνίστηκαν οι Καρέλης και Ντίας.

Στην αντίπαλη πλευρά, ο Πανσερραϊκός του Πάμπλο Γκαρσία παρουσίασε σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Χόβαν στην εστία, τους Μπέργκστρεμ, Δεληγιαννίδη, Χατζηστραβό και Διαμαντή στην άμυνα, τους Μορέιρα και Οικονόμου στο κέντρο, και τους Ντανκερλούι, Τομάς και Άλεξιτς στις επιθέσεις.

Το ματς διακρίθηκε από την κυριαρχία του Παναιτωλικού, με το γκολ του Χουάνπι στο 26′ να ανοίγει το σκορ και τα επιπλέον γκολ των Μαυρία και Λομόνακο να καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα. Τον τίτλο του MVP κέρδισε ο Χάρης Μαυρίας, ενώ ο διαιτητής Τσιμεντερίδης διεύθυνε τον αγώνα άψογα.