Ο Αστέρας κέρδισε με 1-0 τον ΠΑΣ σε ένα ανατρεπτικό παιχνίδι μετά από 2,5 μήνες!

Ο Αστέρας Τρίπολης πανηγύρισε τη νίκη, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα βυθίστηκε στη θλίψη! Με ένα γκολ του Πίτσου στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα από την Αρκαδία κέρδισε 1-0 τους γηπεδούχους στα Γιάννενα, αποχαιρετώντας οριστικά τους Ηπειρώτες που κατευθύνονται στη δεύτερη κατηγορία μετά από πέντε χρόνια.

Ο Αστέρας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά το 2016 στα Γιάννενα, καθώς και την πρώτη μετά τις 28 Ιανουαρίου. Βρίσκεται στην πρώτη θέση των play-offs μαζί με τον Ατρόμητο, ενώ ο ΠΑΣ βρίσκεται στην τελευταία θέση με τον Μίλαν Ράσταβατς στο τιμόνι και τον Μιχάλη Γρηγορίου.

mats1 211339

Ενδιαφέρουσες Τακτικές

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επέλεξε το σχήμα 4-4-2 με τον Μιχάλη Γρηγορίου στην τεχνική ηγεσία. Ο Αστέρας Τρίπολης παρουσιάστηκε με το κλασικό 4-2-3-1 υπό τον Μίλαν Ράσταβατς.

mats 211339

Η Ουσία του Αγώνα

Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Αστέρας προσέγγισε περισσότερο στο δεύτερο μέρος. Η ανατροπή στο σκορ ήρθε στο 90+3’ με γκολ του Πίτσου, δίνοντας τη νίκη στον Αστέρα. Οι δύο ομάδες έφυγαν Iσόπαλες στο ημίχρονο.

asteras 212521

Με τη νίκη αυτή, ο Αστέρας βρίσκεται σε καλή θέση, ενώ ο ΠΑΣ πέφτει στη δεύτερη κατηγορία.Ο πιο κορυφαίος του αγώνα, MVP, αναδεικνύεται ο Πίτσου για την απόδοσή του τόσο στην άμυνα όσο και για το γκολ που πέτυχε. Η σφυρίχτρα δεν έκανε μεγάλο λάθος, αλλά εκνεύρισε λόγω των συνεχών σφυριγμάτων.