Νίκη-ανάσα για τον Παναιτωλικό, άφησε τον Βόλο στον πάτο!

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να νικήσει τον Βόλο με 2-0, παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τους αμυντικούς Λιάβας και Μπ. Ντουάρτε να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας μετά από πολύ καιρό, δίνοντας τέλος σε μία αρνητική περίοδο. Με αυτή τη νίκη, ο Παναιτωλικός ανέβηκε στους 6 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα και άφησε τον Βόλο στην τελευταία θέση.

Η ομάδα των Αγρινιωτών παρουσίασε καλή εμφάνιση, με πολλούς παίκτες να ξεχωρίζουν. Οι Χουάνπι, Τορεχόν και Σενγκέλια είχαν εξαιρετική παρουσία στο γήπεδο. Αντίθετα, ο Βόλος βρίσκεται σε δύσκολη θέση, με την ομάδα να κάνει το χειρότερο ξεκίνημα στην ιστορία της στη Super League.

Ο Παναιτωλικός παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 3-5-2, ενώ ο Βόλος κατέβασε στο γήπεδο με σύστημα 4-3-3. Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό, αλλά χωρίς καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει προβάδισμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τον Λιάβα να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός είχε τις καλύτερες ευκαιρίες, αλλά μόνο ο Μπ. Ντουάρτε κατάφερε να βρει το δίχτυ. Αξίζει να αναφερθεί η εξαιρετική εμφάνιση του Χουάνπι, που δυστυχώς δεν κατάφερε να σκοράρει παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχε.

Μετά από αυτή τη νίκη, ο Παναιτωλικός ανακάμπτει και ελπίζει να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο στα επόμενα παιχνίδια. Ο Βόλος, από την άλλη, χρειάζεται μία επανεκκίνηση για να αναρριχηθεί στην βαθμολογία.