Πανελλήνιο Εφήβων: Ολυμπιακός στην Πρώτη Θέση του Α’ Ομίλου, Νίκη για το Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την πρώτη θέση στον Α’ Ομίλο του 51ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων, κερδίζοντας τον Προμηθέα Πάτρας με 76-54 στο Αθλητικό Κέντρο του Δήμου Αρταίων και φτάνοντας στο 3/3.

Ο Σπάρταλης άνοιξε το σκορ και ακολούθησε ένας επιθετικός ρυθμός για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε με 8-0 (3’11”).

Ο Προμηθέας δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στη σφιχτή άμυνα της ομάδας του Πειραιά, με αποτέλεσμα να σκοράρει μόλις 2 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα, αλλά στη συνέχεια να έρθει ένα σερί 8-0 που τον βοήθησε (10-13, 8’31”).

Με τα τρίποντα των Λυκογιάννη και Σοϊλεμετζίδη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-19 (11’57”).

Με εύστοχο σουτ του Μανωλιτσάκη ο Προμηθέας πλησίασε στον πόντο (25-26, 13’58”).

Μέσα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μετά από δύο εύστοχες βολές του Σπάρταλη με 33-28 (15’15”), ενώ ο Αμπόσι αύξησε τη διαφορά στους 14 πόντους (30-44, 18’26”).

Ο σύλλογος του Πειραιά προκάλεσε έκπληξη με τον Σπάρταλη να σκοράρει (35-56, 21’46”) και να πέσει κατάκοπος στο παρκέ, προκαλώντας ανησυχία στον πάγκο.

Με το τρίποντο του Ροζακέα, ο Ολυμπιακός δημιούργησε διαφορά 24 πόντων (35-59, 22΄38΄΄). Ο Παπαλεξανδράκης έσπασε τη «απόλυτη» άμυνα του Προμηθέα με εύστοχο σουτ, φτάνοντας το 37-63 (25’55”).

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οι “ερυθρόλευκοι” φτάσανε σε διαφορά 32 πόντων με δίποντο του Παπασταύρου (40-72, 31’31”).

Στο μέσο του δεκάλεπτου, ο Σαπλαούρας τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Προμηθέας μείωσε τη διαφορά με τρίποντο του Δενδή και βολές του Χρηστέα στο 54-76, που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 13-18, 33-47, 40-68, 54-76

Διαιτητές: Κωνσταντινέλης, Κούλης, Αλεξόπουλος

Προμηθέας (Σκροπολίθας): Διαμαντίδης, Ντούβας, Σοϊλεμετζίδης 11(2), Χρηστέας 3, Μανωλιτσάκης 8, Σκληρός, Βλάσσης 12(2), Βασιλείου 2, Πρέκας 4, Δενδής 5(1), Κατσιγιάννης 3, Παπαλεξανδράκης 6.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 4, Αγγελόπουλος, Ντάψης 5, Λυκογιάννης 7(1), Πασαγιάννης 7(1), Σπάρταλης 15, Ροζακέας 11(2), Σαπλαούρας 2, Σεγκούρα 3, Αμπόση 13, Παπασταύρου 7(1), Αγγελόπουλος 2.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, το Περιστέρι επικράτησε 73-51 του Ηρακλείου στο Τ9 Κωστακίων.

Η ομάδα του Περιστερίου προηγήθηκε με 4-13 στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου και συνέχισε να διατηρεί τη διαφορά, πριν αυξήσει λίγο το προβάδισμα της στο δεύτερο δεκάλεπτο (13-26, 10’30”).

Οι Κρητικοί πίεσαν στην άμυνα και με κόπο φτάσανε στα 31-40 (20’20”) και 35-43 (21’20”) με τρίποντο του Μακράκη.

Οι απαντήσεις ήρθαν από τους Καραθανάση και Αλεξάκη (35-47, 23’15”), με τον δεύτερο να προσθέτει το 37-50 (24′) με τρίποντο.

Το Περιστέρι διατήρησε τον ρυθμό του, καθώς ο Μαραγκουδάκης επικεφαλής επέτρεψε στη διαφορά να ξεπεράσει τους 20 πόντους (37-58, 26’50”), φτάνοντας έτσι στην άνετη νίκη με το τελικό 51-73.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Ανδρεόπουλος, Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 13-24, 29-40, 40-61, 51-73

Ηράκλειο (Μακράκης): Ιωάννου, Μακράκης 12 (2), Καραπιδάκης 6 (2), Βόντας 3 (1), Μαστοροδήμος, Δασκαλάκης 5 (1), Καλλικάκης 4, Κριτσωτάκης 4, Τσαγκαράκης 7 (1), Ντατσιονάκης 6, Χαλαμπαλάκης 2, Φουκαράκης 2

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Παπαγεωργίου 10 (2), Τζιάλλας 8 (1), Καραθανάσης 8, ΛΙοσάτος 7 (2), Χαϊδεμένος 2, Παπανικολάου 11 (2), Μαραγκουδάκης 8, Κουγιουμουτζής 2, Κολοβός, Φτιάρας 7 (2), Αλεξάκης 10 (2), Δριτσέλης,