Οι Μπακς επικράτησαν των Σίξερς με 118-117 με την εμφάνιση της Λίλαρντ και του Γιάννη (vids)

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ κατάφερε να σκοράρει 39 πόντους και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε double-double, καθώς οι Μιλγουόκι Μπακς ξεκίνησαν τη νέα σεζόν με μια θετική νίκη 118-117 επί των Φιλαδέλφια 76ερς.

Οι 76ερς, παρά την απουσία του Χάρντεν, προσπάθησαν αρκετά και κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 14-0 στην τέταρτη περίοδο, προηγούμενοι με 104-102, πριν ο Λίλαρντ σκοράρει ένα ακόμα τρίποντο που έδωσε την αφετηρία για το 11-0 σερί των Μπακς και τη διαφορά στους 113-104.

Ο Dame πέτυχε επίσης και τις δύο βολές που σφράγισαν τη νίκη των Μπακς στο τέλος του αγώνα καθώς έφεραν το σκορ στο 118-114.

Οι Μπακς ήταν προηγηθεί και με διαφορά 19 πόντων στο δεύτερο δωδεκάλεπτο (57-38), αλλά οι Σίξερς επέστρεψαν με τις καλές εμφανίσεις των Μάξεϊ (31π.), Ούμπρε (27π.) και Εμπίντ (24π.).

Ο Λίλαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 39 πόντους, με 5/8 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 17/17 βολές, ενώ συνοδεύτηκε από 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 23 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ (5 επιθετικά), προσφέροντας επίσης 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 blocks και 7 λάθη.

Με τα καλάθια του αυτά, ο Γιάννης πέρασε τον Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ, έχοντας 5.905 εύστοχα σουτ με τη φανέλα των Μπακς. Ο Αμερικανός σέντερ είχε κάνει ακριβώς 5.902 τέτοια σουτ όσο αγωνιζόταν στο Μιλγουόκι.

Επιπλέον, ο Κρις Μίντλετον συνέβαλε με 6 πόντους, παίζοντας για 16:12 λεπτά, ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ πέτυχε 13 πόντους και ο Μπόμπι Πόρτις 10.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε σε αυτόν τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 30-23, 63-54, 88-85, 118-117