Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε 66-79: Απροετοίμαστος και άτυχος

Ο απροετοίμαστος Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε με 66-79 στο κατάμεστο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου, στη δεύτερη μέρα του Νick Galis International Tournament.

Το πράσινο συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε για πρώτη φορά με τους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (19π.), Ματίας Λεσόρ (17π.), Ιωάννη Παπαπέτρου, Ντίνο Μήτογλου, Δημήτρη Μωραίτη και έδειξε ότι χρειάζεται χρόνο για να βρει χημεία και αυτοματισμούς.

Ο Παναθηναϊκός παρέλειψε τον Λούκα Βιλντόζα που έμεινε στην Αθήνα λόγω τραυματισμού (διάστρεμμα).

Η Φενέρμπαχτσε παρατάχθηκε χωρίς τους Μάρκο Γκούντουριτς και Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις, αλλά με τον Γιώργο Παπαγιάννη να παίζει για πρώτη φορά απέναντι στον Παναθηναϊκό, έχοντας στο πλευρό του τους διεθνείς Νικ Καλάθη και Τάιλερ Ντόρσεϊ, υπό τις οδηγίες του κόουτς της Εθνικής μας, Δημήτρη Ιτούδη.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ νευρικό και το σκορ χαμηλό, με τη Φενέρμπαχτσε να έχει ένα μικρό προβάδισμα (12-15).

Ο Παναθηναϊκός ήταν αστοχος, έκανε πολλά λάθη και έμεινε άποντος στα πρώτα 6:30 της δεύτερης περιόδου (12-22)!

Μετά το τάιμ άουτ του Αταμάν, οι πράσινοι αντέδρασαν και με ένα 15-7, μείωσαν σε 27-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τη Φενέρμπαχτσε να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα (41-46).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η τουρκική ομάδα ήταν καλύτερη και έφτασε δίκαια στη νίκη με σκορ 66-79, με τα βλέμματα όλων να πέφτουν στους Παπαγιάννη, Μήτογλου και Μαντζούκα που αποχώρησαν τραυματίες!

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 27-29, 41-46, 66-79.

Τους πόντους των δύο ομάδων πέτυχαν:

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Ερνανγκόμεθ 19, Λεσόρ 17, Γκριγκόνις 12, Σλούκας 8, Γκραντ 6, Μπαλτσερόφσκι 4.

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Σανλί 21, Μαντάρ 10, Σέστινα 9, Μότλεϊ 8, Γουίλμπεκιν 8, Παπαγιάννης 7, Καλάθης 7, Πιέρ 6, Ντόρσεϊ 3.