Ολυμπιακός-Εφές 75-57: Τη… στραγγάλισε με MVP τον Παπανικολάου

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με ευκολία της Εφές με 75-57 στο sold out ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική της EuroLeague. Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κυριάρχησαν σε όλο το ματς. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβηκε στο 3-2, ενώ η Εφές έπεσε στο 2-3.

Πρωταγωνιστής του αγώνα αναδείχθηκε ο Κώστας Παπανικολάου, που πήρε τον τίτλο του MVP. Ο Ολυμπιακός έδωσε συνέχεια στην ευρωπαϊκή του πορεία και ήταν απόλυτα επικεντρωμένος στο παιχνίδι. Οι παίκτες έδειξαν συλλογικότητα και αποφασίστηκαν να κατακτήσουν τη νίκη. Ο αγώνας ξεκίνησε με δυσκολία για τις δύο ομάδες, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 17-14 υπέρ του Ολυμπιακού.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να επιδεικνύουν άριστη άμυνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς προηγήθηκαν με 30-18. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Ολυμπιακό να έχει διαφορά 8 πόντων (33-25). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας τη διαφορά σε +18 (61-43).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 75-57 υπέρ των γηπεδούχων. Οι κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κώστας Παπανικολάου, Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Άλεκ Πίτερς, Αϊζάια Κάνααν και Τόμας Γουόκαπ. Ντεμπούτο στη EuroLeague έκανε ο Γιώργος Τανούλης. Πρώτος σκόρερ της Εφές ήταν ο Ελάιτζα Μπράιαντ με 10 πόντους.