Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Βιλερμπάν με 85-67 υπό την καθοδήγηση του coach Γκραντ και του Σλούκα (φωτογραφίες)

Το βράδυ της Παρασκευής, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ, κερδίζοντας τη Βιλερμπάν με 85-67 στην EuroLeague.

Παρόλο που δεν εντυπωσίασε με την εμφάνισή της, η ομάδα του coach Αταμάν πήρε ένα ακόμα βήμα προς τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός δείχνει σταθερότητα στις επιδόσεις του και βρίσκεται στην τετράδα της EuroLeague.

Με εντυπωσιακές επιδόσεις από τους Γκραντ, Σλούκα, και Λεσόρ, οι “πράσινοι” φόρεσαν τις μωβ εμφανίσεις και έφτασαν στο 18-10 ρεκόρ. Η επόμενη αναμέτρησή τους είναι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, αναμένεται να είναι ένας σπουδαίος αγώνας.

Οι Γριγκόνις και Ερνανγκόμεθ έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό στο παρκέ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας τους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με διάθεση και σωστές επιλογές, αλλά χρειαζόταν βελτίωση στην άμυνα. Η Βιλερμπάν κρατήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι την πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Λοβέρν έφερε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, αλλά οι παίκτες ανταπέδωσαν με αντοχή και ανέβασαν τη διαφορά στο ημίχρονο.

Με την αύξηση της έντασης στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός δυσκόλεψε τη Βιλερμπάν και ανέβασε το σκορ με τον Γκραντ στο προσκήνιο. Τα ριμπάουντ και οι επιθέσεις τους τους έδωσαν το προβάδισμα.

Στο τέλος, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σαφή διαφορά, ενισχύοντας τη θέση του στη λίγκα.

Πηγή εικόνων: allstarbasket.gr, allstarbasket.gr, allstarbasket.gr, allstarbasket.gr, allstarbasket.gr

Δείτε εδώ τη στατιτική του αγώνα: paobc, asvel-stats