Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προκριθεί στο Final 4 μετά από 12 χρόνια, ξεπερνώντας τη Μακάμπι με σκορ 81-72

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 81-72 στο “καυτό” ΟΑΚΑ, στον 5ο και τελευταίο αγώνα της σειράς των playoffs της EuroLeague. Με αυτή τη νίκη, οι “πράσινοι” εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στο Final 4 μετά από 12 χρόνια!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν θα διαγωνιστεί στο Final 4 που θα λάβει χώρα στο Βερολίνο από τις 24 ως τις 26 Μαΐου. Στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αυριανού (8/5, 20:00) Game 5 Μονακό-Φενέρμπαχτσε.

Μπροστά σε 20.000 οπαδούς τους, οι “πράσινοι” επέδειξαν εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και θα συμμετάσχουν στο μεγάλο Final 4 για πρώτη φορά από το 2012!

Το 2012, πριν από 12 χρόνια, η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν για ακόμη μια φορά το θύμα του Παναθηναϊκού σε σειρά που κρίθηκε σε Game 5.

Από τότε που η θέσπιση των σειρών best of 5 στα playoffs, καμία φιλοξενούμενη ομάδα δεν έχει κερδίσει σε 19 περιπτώσεις που κάποια σειρά κρίθηκε σε 5ο αγώνα!

Ο κορυφαίος του Game 5 ήταν ο εξαιρετικός Κέντρικ Ναν (26π., 6/9 τρίποντα, 5ρ., 4ασ.), ενώ ο αξιόλογος Κώστας Σλούκας (15π., 6ρ., 2ασ., 2κλεψ.) αγωνίστηκε παρά το τραυματισμό. Επίσης, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (11π.) επέστρεψε στη δράση ξεπερνώντας το πρόβλημα υγείας του.

Επίσης, ο Ιωάννης Παπαπέτρου (10π.) πρόσφερε σημαντική συνδρομή, ενώ ο Ματίας Λεσόρ (9π.) πάλεψε μέχρι τέλους παρά τις δυσκολίες στα σουτ.

Λορένζο Μπράουν (19π., 7ασ.) και Τζος Νίμπο (14π., 7ρ.) ξεχώρισαν για τη Μακάμπι, παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Γουέιντ Μπόλντγουιν.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Μετά από μια πρώιμη διαφορά υπέρ της Μακάμπι με 8-15 (7′), ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε σε 19-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να διεξάγουν έναν αγώνα “βήμα-βήμα”, καταλήγοντας σε ισοπαλία 41-41 στο ημίχρονο.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε το ίδιο εντατικά και στο τρίτο ημίχρονο, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Παρά τα δυσάρεστα σουτ του Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 58-56 στο τέλος της περιόδου.

Με τον Καλαϊτζάκη να ασκεί άριστη άμυνα στον Μπράουν στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του απέναντι στους Ισραηλινούς, επιτυγχάνοντας μια διαφορά 10 πόντων για πρώτη φορά (68-58 στο 36′).

Ο Μπράουν ανταπάντησε στην επίθεση του Ναν και η Μακάμπι μείωσε σε 73-67 (37′), αλλά ο Ναν με το 6ο του τρίποντο έφτασε τους 81 πόντους και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο Final 4!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72.