Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με σκορ 76-72, σημειώνοντας την πρώτη του διπλή νίκη για το 2024 με την επικράτησή του στο BMW Park.

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες εκτός έδρας, ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει τη Μπάγερν Μονάχου με σκορ 76-72, στην παρουσία πολλών φιλάθλων της ομάδας.

Οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν ο Τόμας Γουόκαπ με 16 πόντους και 8 ασίστ, ο Φίλιπ Πετρούσεβ με 14 πόντους και ο Ίγκνας Μπραζντέικις με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Σερζ Ιμπάκα ξεχώρισε για την Μπάγερν με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Σιλβέιν Φρανσίσκο πρόσθεσε 18 πόντους στο τέλος του αγώνα.

Με αυτήν τη νίκη, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 14-11 ενώ η Μπάγερν μετρά πλεόν 10-15 αγωνιστικά.

Επίσης, αξίζει να σημειωθεί ότι οι κορυφαίοι της προηγούμενης αναμέτρησης, Αϊζάια Κάνααν και Μόουζες Ράιτ, δεν είχαν πολλή συμμετοχή σε αυτόν τον αγώνα.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι αθλητές Νίκολα Μιλουτίνοβ και Μουστάφα Φαλ απουσίαζαν, ενώ για την Μπάγερν λείπανε οι Ντέβιν Μπούκερ και Νίκλας Βίμπεργκ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Παρά την απουσία των Μιλουτίνοβ και Φαλ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει 12 ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο και επικεντρώθηκε περισσότερο στα κοντινά σουτ παρά στα τρίποντα (14 δίποντα – 4 τρίποντα).

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε εννιά εναλλαγές στο σκορ, με την Μπάγερν να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα 38-35 χάρη σε ένα 7-0 σερί σε 40”.

Η Μπάγερν είχε βελτιωθεί στο σκορ, με ποσοστά ευστοχίας 58,8% στα δίποντα, 1/2 τρίποντα και 1/1 βολή.

Ο Μπραζντέικις είχε εξαιρετική απόδοση για τον Ολυμπιακό και ήταν η δεύτερη συνεχόμενη θετική του εμφάνιση, μέχρι να εμφανιστεί ο Γουόκαπ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Νωρίτερα, η Μπάγερν είχε φτάσει στο +7 (44-37 στην αρχή της τρίτης περιόδου).

Ο Γουόκαπ είχε 3 πόντους μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα, αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε φτάσει τους 12 πόντους, ενώ έκανε επίσης ασίστ στον Πετρούσεβ, φτάνοντας το σκορ στο 51-54 στην εκπνοή.

Μετά το 51-52, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει μπροστά με 51-60 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, κάνοντας αισθητή την προσπάθεια να κλείσει το παιχνίδι.

Η σκυλίσια άμυνα ήταν το όπλο της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ωστόσο, ακολούθησε μια σειρά από 8-0 από την Μπάγερν με τον Φρανσίσκο να φτάνει την ομάδα του στην ισοφάριση. Έτσι το παιχνίδι απέκτησε ξανά ενδιαφέρον.

Σε 57’4” ο Φρανσίσκο μείωσε τη διαφορά σε τρία πόντους (69-72), αλλά στα 37’8” ο Γουόκαπ αστόχησε σε κοντινό σουτ.

Στη συνέχεια, ο Ομπστ αστόχησε σε τρίποντο και στα 10’5” ο Πετρούσεβ διαμόρφωσε το τελικό 69-74 με δύο βολές, καθιστώντας σχεδόν αδύνατη την ανατροπή.

Αργότερα, ο Φρανσίσκο σκόραρε τρίποντο, ο Λαρεντζάκης ευστόχησε σε 2/2 βολές στα 3’7” για το 72-76 και το παιχνίδι κρίθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76