Μεγάλη νίκη 90-86 για την Μίλανο επί της Βαρκελώνης – Ο Ντα Σίλβα αγωνίστηκε με κάμερα σώματος (φωτογραφία)

Η Αρμάνι Μίλανο ξεκίνησε με ρεκόρ 1-6 και τρεις συνεχόμενες ήττες μακριά από το Mediolanum Forum, αλλά σήμερα πέτυχε μια σπουδαία νίκη στο Palau Blaugrana επί της Μπαρτσελόνα με 90-86.

Έτσι, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ανέβηκε στο 5-9 στην EuroLeague, ενώ η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου υποχώρησε στο 10-4.

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε σε δύσκολη θέση, καθώς τώρα έχει τρεις συνεχόμενες ήττες (συμπεριλαμβανομένων αυτών στο πρωτάθλημα της Liga Endesa από τη Σαραγόσα και τη Μανρέσα).

Αντίθετα, μετά τα νέα του ενδιαφέροντος για τον Νικ Καλάθη να μετακομίζει στην Ιταλία, η Μίλανο συνεχίζει να ενισχύει το ρεπερτόριό της, έχοντας κερδίσει και τη Βίρτους Μπολόνια στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Σε αυτό το ματς για την 14η αγωνιστική της EuroLeague, ο Ντέβον Χολ σημείωσε 21 πόντους με 6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, ο Σαβόν Σιλντς σημείωσε 19 πόντους (με 4 λάθη), ο Νικολό Μέλι σημείωσε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ντιέγκο Φλακαντόρι σημείωσε 15 πόντους.

Από την πλευρά της Μπαρτσελόνας, ο Νικολάς Λαπροβίτολα σημείωσε 16 πόντους και 5 ασίστ, ο Γιαν Βέσελι σημείωσε 14 πόντους, ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ σημείωσε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Τόμας Σατοράνσκι σημείωσε 4 ασίστ, αλλά αστόχησε σε όλες τις προσπάθειες τριπόντων (0/4).

Ο Νίκολα Κάλινιτς ήταν αδύναμος στα σουτ μέχρι τα τελευταία 1,5 λεπτά, όπου από τους 8 πόντους φτάσει την 17, με 3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές και 2 λάθη.

Η Μίλανο ξεκίνησε εντυπωσιακά (12-27) και έκλεισε την πρώτη περίοδο με +10 (19-29), πριν φτάσει τους 51 πόντους στο ημίχρονο, με τον Σιλντς (17 πόντους με 5/7 τρίποντα) να είναι εκείνος που ξεχώριζε.

Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα βελτίωσε την αμυντική της προσπάθεια, από το 36-51 φτάνοντας στο 59-63, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν για πάνω από 5 λεπτά.

Παρόλα αυτά, η Μίλανο δεν υποχώρησε από την πίεση των γηπεδούχων και μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 9 πόντων, με buzzer beater του Φλακαντόρι.

Ο Σιλντς δεν κατάφερε να διατηρήσει την απόδοσή του στη συνέχεια, αντίθετα ο Χολ είχε καθοριστικό ρόλο για την ομάδα του στη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα της Βαρκελώνης αγωνίστηκε χωρίς τους Οριόλ Πάουλι (ήταν στην 12άδα) και Μίκαελ Καϊσέδο, ενώ η ομάδα της Μίλανο χωρίς τους Νίκολα Μίροτιτς, Μάοντο Λο, Κέβιν Πάνγκος και Μπίλι Μπάρον.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Όσκαρ Ντα Σίλβα, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του μπάσκετ που αγωνίστηκε με κάμερα σώματος στη φανέλα του:

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-51, 59-68, 86-90