Μακάμπι Τελ Αβίβ κερδίζει την Αρμάνι Μιλάνο με 98-90: Λαμπρή εμφάνιση του Μπράουν και της ομάδας του! (βίντεο)

Ο Λορένζο Μπράουν ηγήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ και την οδήγησε σε μια εξαιρετική νίκη (90-98) επί της Αρμάνι Μιλάνο στο εξ αναβολής ματς της 2ης αγωνιστικής της Euroleague. Με αυτή τη νίκη, η Μακάμπι έφτασε τις 3 νίκες και 2 ήττες, ενώ η Αρμάνι παραμένει με μόλις 1 νίκη και 4 ήττες, ξεκινώντας άσχημα τη σεζόν.

Η αναμέτρηση ήταν αρκετά αμφίρροπη από την αρχή, όμως οι καλές επιδόσεις των Νίκολα Μίροτιτς και Γιοχάνες Φόιγκτμαν έδωσαν μια προβάδισμα 7 πόντων (32-25 στο πρώτο δεκάλεπτο) στην Αρμάνι, η οποία κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το 18′ (47-40). Ωστόσο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν το άφησε έτσι και με καλή άμυνα και ταχύτητα στην επίθεση, κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ (52-50 στην ημέρα των 20′) κατά το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τον έλεγχο με εξαιρετική εμφάνιση από τους Χασιέλ Ριβέρο, Μπόνζι Κόλσον, Λορένζο Μπράουν και Αντόνιους Κλίβελαντ. Με ένα επιμέρους σκορ 25-20 στην τρίτη περίοδο, η Μακάμπι προηγήθηκε με 72-75 στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα.

Παρά τις προσπάθειες της Αρμάνι να επιστρέψει στο παιχνίδι, η ομάδα αντιμετώπισε δυσκολίες με κακές επιθέσεις και λάθη. Ο κορυφαίος του παιχνιδιού για την Μακάμπι ήταν ο Λορένζο Μπράουν με 20 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ακολούθησαν ο Ριβέρο με 21 πόντους, ο Κόλσον με 16 πόντους, ο Νίμπο με 14 πόντους και ο Κλίβελαντ με 15 πόντους.

Από τη μεριά της Αρμάνι Μιλάνο, οι προσπάθειες των Νίκολα Μίροτιτς (24 πόντοι), Σαβόν Σιλντς (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Γιοχάνες Φόιγκτμαν (18 πόντοι) δεν ήταν αρκετές για να αποτρέψουν την τέταρτη ήττα της ομάδας.

Διαιτητές: Γιαβόρ, Πάντερ, Κοβάλσκι.

Δεκάλεπτα: 32-25, 52-50, 72-75, 90-98.

Για περισσότερα στατιστικά στοιχεία του αγώνα, κάντε κλικ εδώ.