Η Ρεάλ ανατροπή από -16, νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 101-94

Παρότι οι δύο ομάδες δεν είχαν πίεση για βαθμολογία, η αναμέτρηση ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα με τη Ρεάλ Μαδρίτης να επικρατεί 101-94 επί του Ερυθρού Αστέρα στο WiZink Center.

Ντζάναν Μούσα (30π.-4ρ.-2ασ.-κανένα λάθος με 6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 12/15 βολές), Μάριο Χεζόνια (20π.-5ρ. με 4/6 τρίποντα), Γκέρσον Γιαμπουσέλε (16π.-5ρ.) και Έντι Ταβάρες (11π.-11ρ.) οδήγησαν τους πρωταθλητές Ευρώπης στη νίκη, ανατρέποντας ένα αποτέλεσμα -16 και φτάνοντας στο 26-6.

Νεμάνια Νέντοβιτς (30π.-4ρ.-5ασ. με 7/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές) και Άνταμ Χάνγκα (22π.-6ρ.-7ασ. με 2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές) έδωσαν τη μάχη για τους φιλοξενούμενους, αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 54-70, όμως η Ρεάλ αντέδρασε με ένα εντυπωσιακό 18-3 σε 3,5 λεπτά και μείωσε τη διαφορά σε έναν πόντο.

Αν και οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περιόδου, με το σκορ να φτάνει στο 77-84, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω.

Ο Χάνγκα με το τρίποντο του έφερε το 89-93 υπέρ της πρώην ομάδας του, αλλά ο Χεζόνια απάντησε μετά, ενώ ακολούθησαν αστοχίες από Γκιεντράιτις, Γιουλ και Χάνγκα, πριν ο Ταβάρες με δύο βολές φέρει το 94-93.

Στη συνέχεια, ο Χάνγκα έκανε λάθος, ο Χεζόνια έκλεψε τη μπάλα και με το 96-93 έκανε τη διαφορά υπέρ της Ρεάλ, πριν ο Νέντοβιτς χάσει την ευκαιρία για το νικητήριο τρίποντο.

Να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι είχαν πλήρη σύνθεση, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τους Μίλος Τεόντοσιτς, Γιάγκο ντος Σάντος και Τρέι Τόμπκινς.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-47, 72-75, 101-94