Η Παρτιζάν ανέτρεψε το σκορ και νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 88-79

Λόγω των δυσμενών συνθηκών, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πραγματοποίησε το ματς της στο Βελιγράδι στη Štark Arena ενώ η Παρτιζάν ήταν η οικοδέσποινα. Η Παρτιζάν ανέτρεψε το σκορ από διαφορά 24 πόντων και κέρδισε με 88-79!

Οι παίκτες Πι Τζέι Ντόζιερ (23π.), Τζέιμς Νάναλι (20π.-9ρ.-5ασ.), Μπρούνο Καμπόκλο (11π.) και Αλεν Σμάιλαγκιτς-Ούρος Τριφούνοβιτς-Ζακ ΛεΝτέι (με 5 ριμπάουντ), έλαμψαν για την Παρτιζάν, η οποία ανέβηκε στο 11-10 μια εβδομάδα πριν από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στον ΟΑΚΑ (19/1, 21:15).

Οι παίκτες Γουέιντ Μπόλντγουιν (19π.-5ασ.), Ρόμαν Σόρκιν (14π.-6ρ.) και Ταμίρ Μπλατ (9π.-5ασ.) πάλεψαν για τη Μακάμπι προσπαθώντας να αποφύγουν την ήττα, έξι ημέρες πριν από τον αγώνα με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (18/1, 21:15).

Αρχικά, ο Οντεντ Κάτας έκανε σοκ αντιμετωπίζοντας τον πρώην προπονητή του, Ζέλικο Ομπράντοβιτς, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 11-29 υπέρ της Παρτιζάν.

Η Μακάμπι έφτασε μέχρι και το +24 (13-37), αλλά η Παρτιζάν μείωσε στο -13 και παρά το -16 στο ημίχρονο, έδειχνε ότι μπορεί να βελτιωθεί.

Το εντυπωσιακό σερί 24-8 φέρνει απόλυτη ισορροπία στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε ισόπαλο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πατάνε γκάζι και κερδίζουν το ματς.

Η Παρτιζάν σημείωσε 52 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ δέχθηκε μόλις 25 πόντους από τη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 11-29, 36-52, 67-67, 88-79