Η Εφές εξαπέλυσε μια εξαιρετική απόδοση στην επιστροφή του Κλάιμπερν, νικώντας την Μπαρτσελόνα με 98-74 (βίντεο)

Η Εφές κυριάρχησε εντυπωσιακά επί δεύτερου παιχνιδιού, καθώς επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με 98-74 στο Σινάν Ερντέμ, για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Μετά από εφτά συνεχόμενες ήττες, η ομάδα του Ερντέμ Τζαν πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, μετά το 99-75 επί της Βίρτους Μπολόνια και έφτασε το ρεκόρ της στο 9-13.

Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου παραμένει δεύτερη με ρεκόρ 15-7, ωστόσο υπέστη την πρώτη ήττα μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο τουρνουά.

Η τουρκική ομάδα ανατράπηκε από τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού, όπου η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Εφές με 91-74.

Με κορυφαίο τον Τίμπορ Πλάις, η Εφές προηγήθηκε με 24-15 στα 12 λεπτά, ωστόσο η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 29-31 στο 16ο λεπτό με τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ.

Η επαναφορά του Σέιν Λάρκιν έφερε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους προς το τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, η Εφές απέκτησε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά, φτάνοντας +12 (70-58 και 72-60 στα 30 λεπτά).

Με έξι συνεχόμενους πόντους του Ροντρίγκ Μπομπουά στην αρχή της τελευταίας περιόδου, το σκορ άλλαξε σε 78-60 και τελικά, με τη διαφορά να ανέρχεται ακόμα και στους 25 πόντους (94-69 στα 37 λεπτά).

Οι κορυφαίοι της νίκης ήταν οι Ροντρίγκ Μπομπουά (21π., 5ασ.), Τίμπορ Πλάις (17π., 7ρ.), Νταν Οτούρου (16π., 6ρ.) και Σέιν Λάρκιν (15π., 8ασ.).

Ο Γουίλ Κλάιμπερν επέστρεψε στη δράση μετά από 7 εβδομάδες και σημείωσε 5 πόντους-3 ριμπάουντ.

Πρώτο καλάθι του Κλάιμπερν:

Οι κορυφαίοι σκόρερ για τους ηττημένους ήταν οι Γουίλι Ερνανγκόμεθ (18π., 4ρ.), Ρόκας Γιοκουμπάιτις (14π., 5ασ.) και Νίκολα Κάλινιτς (14π., 4ρ., 4ασ.).

Η Εφές αγωνίστηκε χωρίς τους Τζούστους Χόλατζ, Ερκάν Γιλμάζ και Ντόγκους Οζντεμίρογλου, ενώ ο Ρότζερ Γκριμάου δεν είχε στη διάθεσή του τους Νίκολας Λαπροβίτολα, Άλεξ Αμπρίνες, Τζέινς Νάτζι και Μίκαελ Καϊσέδο.

Δύο εκ των τριών διαιτητών του αγώνα ήταν Έλληνες, οι Γιάννης Φούφης και Βάσω Τσαρούχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-39, 72-60, 98-74.