Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 84-57 τη Βίρτους Μπολόνια

Με την εξαιρετική της άμυνα, η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το ντέρμπι για την 2η θέση στη EuroLeague, επικρατώντας με 84-57 της Βίρτους Μπολόνια στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Αυτή η νίκη καλύπτει το τρίποντο πλεονέκτημα της αναμέτρησης από τον πρώτο αγώνα, όπου είχε ηττηθεί με 75-80 στη Μπολόνια, εξασφαλίζοντας έτσι την πιθανή ισοβαθμία.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στους αγώνες εκτός έδρας στο Μιλάνο και την Κωνσταντινούπολη, η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου ανασυντασσόταν και επιστρέφοντας στην έδρα της πήρε το ρυθμό της, αύξησε το ρεκόρ της σε 16-8 με 12-1 εντός έδρας.

Τώρα, ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι στις 2 Φεβρουαρίου.

Η Βίρτους υπέστη την τέταρτη ήττα της στους πέντε τελευταίους αγώνες της στη διοργάνωση, επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της κρίση μετά τον εξαιρετικό πρώτο γύρο.

Με 15-9 και 5-8 μακριά από τη Μπολόνια, περιμένει την Παρασκευή (2/2) τον Παρτιζάν στην Ιταλία για τον δεύτερο αγώνα της εβδομάδας.

Οι Καταλανοί επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή, δυσκολεύοντας τη ζωή των Ιταλών με την άμυνά τους. Ιδιαίτερα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι σκόραρε ελάχιστα, ενώ ήταν απογοητευτική στα τρίποντα με 4 επιτυχίες σε 25 προσπάθειες.

Ο Βίλι Ερνανγκόμεθ ήταν ο κορυφαίος της Μπαρτσελόνα με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ σε λιγότερο από 19 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Νίκο Λαπροβίτολα επέστρεψε μετά την απουσία του και σημείωσε 16 πόντους με 4 τρίποντα.

Επίσης, 11 πόντους είχαν οι Τζαμπάρι Πάρκερ – Ντάριο Μπριθουέλα και ο Γιαν Βέσελι σημείωσε 13 ριμπάουντ και 9 πόντους μαζί με 3 ασίστ, ενώ ο Τόμας Σατοράνσκι είχε 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 5 πόντους.

Για τη Βίρτους Μπολόνια, που αγωνίστηκε χωρίς τους Τόρνικε Σενγκέλια, Κορνιτνιέ (12π.) και Λούντμπεργκ (11π.), μόνο αυτοί πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-27, 61-44, 84-57