Η Μπάγερν νίκησε την Άλμπα με σκορ 82-65 στο Βερολίνο (vid)

Στην πρώτη τους αναμέτρηση για το 2024, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με σκορ 82-65 της Άλμπα Βερολίνου στη Mercedes-Benz Arena, δικαιολογώντας τον χαρακτηρισμό του φαβορί.

Ο Ντάνκο Μπράνκοβιτς ξεχώρισε στο πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, καταγράφοντας σχετικά ατομικά ρεκόρ σε επίπεδο EuroLeague και αξιολόγηση 20.

Οι Σιλβέιν Φρανσίσκο (14π.-5ασ.), Κάρσεν Έντουαρντς (13π.) και Σερζ Ιμπάκα (11π.-5ρ.) συνέβαλαν στη νίκη της Μπάγερν, μετά από τέσσερις ήττες (ρεκόρ 9-13).

Η Άλμπα έπεσε στο 4-18, παρά τις επιδόσεις των Ματέο Σπανιόλο (15π.-4ασ.), Γιάνι Γουέτζελ (13π.), Ματ Τόμας (10π.) και Στέρλινγκ Μπράουν (9π.-8ρ.).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 13-4, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +13.

Η Μπάγερν έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με +15 χάρη σε τρίποντο του Φρανσίσκο, ενώ η διαφορά φτάνει στο μεγαλύτερό της σημείο (51-69), προαναγγέλλοντας τον νικητή.

Ο Μάρτιν Χέρμανσον έπαιξε για πρώτη φορά το 2024 και σημείωσε 8 πόντους στο δεύτερο μέρος, ενώ οι Λουίς Ολίντε και Ζίγκα Σάμαρ απουσίαζαν από τη Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-43, 51-66, 65-82