Η ανατροπή του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο: Νίκη με 94-67 επί της Άλμπα στο Βερολίνο (φωτογραφίες)

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την υπεροχή του και επικράτησε εύκολα της Άλμπα με 94-67 στο Βερολίνο, αφού ανέβηκε το δεύτερο ημίχρονο.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός έκλεισε τον πρώτο γύρο του EuroLeague με ρεκόρ 9-8, ενώ συνεχίζει τον αγώνα του Κυριακή (31/12, 15:00) με τον Άρη για τη Stoiximan Basket League.

Ενώ βρισκόταν πίσω ακόμα και με 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέστρεψε εντυπωσιακά στο παιχνίδι, επιδεικνύοντας την άμυνα που την καθιστά μία από τις πιο αποτελεσματικές στη διοργάνωση μεταξύ 18 ομάδων, και άνοιξε το δρόμο για να βελτιώσει τις λύσεις στην επίθεση, με εντυπωσιακά 30 ασίστ!

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός πέτυχε 54 πόντους και ολοκλήρωσε τον αγώνα με εντυπωσιακές εμφανίσεις από τους Πίτερς (23π.), Γουίλιαμς Γκος (13π.), Μουστάφα Φαλ (12π.) και τον Λαρεντζάκης (10π.).

Οι απουσίες των Πετρούσεβ, Μπραζντέικις και η επιστροφή του Μήτρου-Λονγκ στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Η Άλμπα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 3-14 και βρίσκεται προτελευταία, με 3-6 εντός έδρας και 0-8 εκτός. Ο αγώνας ξεκίνησε με την κυριαρχία των Γερμανών, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να επικρατήσει εντυπωσιακά.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Άλμπα ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός ανακάμπτει και ανατρέπει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας με 94-67.