Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός 83-69: Κάκιστη εμφάνιση των “πράσινων” στην EuroLeague (φωτογραφίες)

Ο Παναθηναϊκός απογοήτευσε στον πρώτο του αγώνα για την πρώτη εβδομάδα της φετινής EuroLeague, αφού ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε με 83-69 στην Κωνσταντινούπολη. Στο sold-out “Ulker Sports And Event Hall”, η Φενέρμπαχτσε είχε τον έλεγχο του αγώνα και κυριάρχησε απέναντι σε έναν αναστατωμένο Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε την επιστροφή του Κώστα Σλούκα στη δράση, αλλά λόγω των απουσιών των Ιωάννη Παπαπέτρου και Ντίνο Μήτογλου, δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό. Το σχήμα του Εργκίν Αταμάν παρουσίασε προβλήματα και οι παίκτες ήταν εκτός φόρμας.

Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να παίζει για πρώτη φορά ενάντια στην πρώην ομάδα του και με τα δυο ονόματα του Νικ Καλάθη και Δημήτρη Ιτούδη να βλέπονται απέναντι, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έλειπε λόγω τραυματισμού και η ομάδα δυσκολεύτηκε να αναπληρώσει την απουσία του.

Γιώργος Παπαγιάννης (15π.), Τζόναθαν Μότλεϊ (14π.), Μάρκο Γκούντουριτς (12π.), Νικ Καλάθης (12π.) και Νταϊσόν Πιέρ (10 ριμπάουντ) ήταν οι πρωταγωνιστές της Φενέρμπαχτσε. Από την πλευρά του Παναθηναϊκού, ο Ματίας Λεσόρ (19π.) και ο Κάιλ Γκάι (13π.) ξεχώρισαν.

Ο επόμενος αγώνας του Παναθηναϊκού στην EuroLeague είναι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ, την Παρασκευή (20/10, 21:15).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικά αδύναμος και στην άμυνα και στην επίθεση στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα και βρέθηκε ακόμη και σε μειονέκτημα 19 πόντων (33-14), με τον Νικ Καλάθη να είναι ο πιο αξιόλογος παίκτης της Φενέρμπαχτσε.

Ο Κάιλ Γκάι πέτυχε 13 πόντους και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 10 πόντους (36-26 στο 17′), αλλά η Φενέρμπαχτσε τελείωσε το ημίχρονο με +15 (43-28) χάρη σε καλή συνεχειακή απόδοση.

Οι πόντοι από τρίποντα έκαναν τη διαφορά, με τη Φενέρμπαχτσε να έχει 8/20 και τον Παναθηναϊκό μόλις 3/11, με τον Γκάι να προσφέρει τη μεγαλύτερη συμβολή (3/5) και τους υπόλοιπους παίκτες να αγορεύονται (0/6).

Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε με κακή απόδοση και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Μότλεϊ να είναι άστοχος για τον Κώστα Αντετοκούνμπο και να αυξάνει τη διαφορά σε 24 πόντους (58-34 στο 26′).

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 67-45 και η τελευταία περίοδος να είναι διαδικαστική, με τη Φενέρμπαχτσε να σκέφτεται την Βιλερμπάν και τον Παναθηναϊκό να σκέφτεται την Μακάμπι.

Το τελικό σκορ ήταν 83-69, μετά από ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69.