Εργκίν Αταμάν: “Χάσαμε λόγω ανόητων λαθών!”

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Αναντολού Εφές με 68-71 στην επιστροφή του Εργκίν Αταμάν στην πατρίδα του.

Ο προπονητής της ομάδας, ο Τούρκος Εργκίν Αταμάν, κρίνοντας την εμφάνιση της ομάδας του, ανέφερε πως οι ανόητες ενέργειες των παικτών του κρίνουν το αποτέλεσμα του αγώνα.

Συγκεκριμένα, δήλωσε μετά το παιχνίδι:

“Η απόδοσή μας δεν ήταν ικανοποιητική σήμερα. Ένας από τους λόγους ήταν η σωστή τακτική της Αναντολού Εφές, παρά την απουσία βασικών παικτών της.

Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με πολύ αδύναμη απόδοση και διαπράξαμε πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος είχαμε τον έλεγχο, ωστόσο επιτρέψαμε στους αντιπάλους μας να πάρουν 19 επιθετικά ριμπάουντ.

Αυτό είναι απαράδεκτο για το επίπεδο της Euroleague.

Επίσης, κάναμε 16 λάθη. Άλλη μια φορά, χάσαμε στα τελευταία λεπτά λόγω ανόητων λαθών. Κάναμε ένα φάουλ στο τρίποντο του Λάρκιν, το οποίο θα ήθελα να ξαναδώ αν ήταν αυστηρό.

Συγχαρητήρια στην Αναντολού Εφές για τη σημαντική νίκη που πήρε με τους αναπληρωματικούς παίκτες της”.