Η Εφές ενισχύει την Κορυφαία Θέση με την διαστημική Εμφάνιση του Λάρκιν Εναντίον της Μπάγερν (vids)

Καθώς ο Μάικ Τζέιμς κατέκτησε την κορυφαία θέση στη σκοροποία της σύγχρονης EuroLeague, ο Σέιν Λάρκιν επιβεβαίωσε τη φήμη του ως σημαντικός σκόρερ, οδηγώντας την Εφές σε μια εντυπωσιακή νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με σκορ 109-86 στην Κωνσταντινούπολη, για την 28η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Λάρκιν έπαιξε για 26:22 λεπτά και τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους από 3/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/5 βολές, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

Με 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 14 στο ημίχρονο, ο Λάρκιν συνέχισε να σκοράρει και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η Εφές εξασφάλισε το προβάδισμα έναντι της Μπάγερν.

Οι 28 πόντοι του ήρθαν μετά από συμμετοχή για 19:54 λεπτά, καθώς στην τελευταία περίοδο δεν σημείωσε κανένα σημείο σε λίγο λιγότερο από πέντε λεπτά παιχνιδιού.

Η Μπάγερν ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό του αγώνα, όμως λόγω αμυντικών λαθών επέτρεψε στην Εφές να βρεθεί μπροστά με σκορ 53-49 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό, η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς κυριάρχησε επικρατώντας επί της Μπάγερν με την εντυπωσιακή εμφάνιση του Λάρκιν και την αποτελεσματικότητά του στα τρίποντα, έχοντας 13 επιτυχίες από 24 κατά τη διάρκεια των πρώτων 30 λεπτών (88-65), και συνολικά 17/35 τρίποντα.

Ένα γεγονός που τονίζει την ανατροφοδότηση της κατάστασης είναι ότι στον πρώτο γύρο στο Μόναχο, όπου η Μπάγερν είχε επικρατήσει με 86-71, η Εφές είχε σημειώσει μόνο 3 εύστοχα τρίποντα σε 22 προσπάθειες!

Η διαφορά αυξήθηκε στους 28 πόντους, με 101-73 υπέρ της Εφές, με πέντε λεπτά απομένοντα, πριν η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μειώσει στο τελικό σκορ.

Η Εφές τώρα έχει ισορροπήσει το ρεκόρ της με 12-16 και διατηρεί ελπίδες για μια θέση στο play-in, αναπληρώνοντας τη διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο.

Ο Γουίλ Κλάιμπερν σημείωσε 21 πόντους, με 14 από αυτούς να πέφτουν στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Για την Μπάγερν, ο Κάρσεν Έντουαρντς σημείωσε 19 πόντους ενώ ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς 18.