Μπασκόνια-Παναθηναϊκός 75-73: “Αυτοκτονία” στη Βιτόρια (vid)

Ο Παναθηναϊκός AKTOR προηγήθηκε με διαφορά 17 πόντων, αλλά με ένα σουτ του ΜακΙντάιρ ηττήθηκε με 75-73 στην Buesa Arena από την Μπασκόνια, για τη 18η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο απίθανος Μονέκε ισοφάρισε με τρίποντο (73-73), ο Ναν αστόχησε σε δύο τρίποντα και ο ΜακΙντάιρ εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό στα 0.9” (75-73), όπως είχε κάνει και με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, αφού ο Μήτογλου αστόχησε στο τέλος.

Δείτε το νικητήριο καλάθι του ΜακΙντάιρ:

Πλέον και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 10-8.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν κατάφερε να πετύχει 5η σερί νίκη στη διοργάνωση, ενώ την Παρασκευή (5/1, 21:30) παίζει ξανά στην Ισπανία με τη Βαλένθια.

Πάντως οι “πράσινοι” έχουν υπέρ τους τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού στον πρώτο γύρο, στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 95-81 των Βάσκων.

Περισσότεροι από 250 φίλοι του Παναθηναϊκού AKTOR βρέθηκαν στο γήπεδο, αλλά έφυγαν με πικρή γεύση στο τέλος…

Κορυφαίος των “πρασίνων”, αλλά και μοιραίος στο τέλος ήταν ο Κέντρικ Ναν (25π., 6ρ., 3ασ.), τον οποίο ακολούθησαν σε απόδοση οι Κώστας Σλούκας (11π., 4ρ., 4ασ.), Μάριους Γκριγκόνις (11π., 6ρ.) και Τζέριαν Γκραντ (9π., 5ασ., 4κλεψ.).

Σε κακή βραδιά οι Μήτογλου και Λεσόρ που είχαν μαζί 2/13 σουτ…

Η Μπασκόνια του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έφτασε στη νίκη χάρη στον εκπληκτικό Τσίμα Μονέκε (20π., 13ρ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Ματ Κοστέλο (11π.), Τάντας Σεντεκέρσκις (10π., 6ρ.) και ο… ήρωας της τελευταίας στιγμής Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ (10π.).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στο πρώτο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες (13-12), με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και νευρικές στην επίθεση, κάνοντας και αρκετά λάθη.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 22-17 στο 14′, όμως ο Παναθηναϊκός έκανε ένα επιμέρους 4-20 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (26-37), έχοντας κορυφαίους τους Κέντρικ Ναν (13π., 5ρ.), Μάριους Γκριγκόνις (9π., 5ρ.) και Τζέριαν Γκραντ (6π.).

Οι “πράσινοι” ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, κέρδισαν τη μάχη των ριμπάουντ (16-27) και κράτησαν την Μπασκόνια στα 8/26 σουτ, παρά το γεγονός ότι οι Λεσόρ και Κώστας Αντετοκούνμπο φορτώθηκαν με τρία φάουλ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να “καθαρίσει” τον αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων (31-48 στο 25′), όμως οι Βάσκοι αντέδρασαν και απάντησαν με ένα σερί 12-0 (43-48) επιστρέφοντας στο παιχνίδι.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 50-53 και το παιχνίδι έμοιαζε να ξεκινάει από την αρχή, λόγω του πεντάλεπτου μπλακ άουτ των “πρασίνων” στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με το σκορ στο 52-53, ο Ναν πέτυχε πέντε σερί πόντους φτάνοντας τους 20, ο Σλούκας έβαλε ένα τρίποντο και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 9 (52-61).

Ο Μονέκε μείωσε (62-63), όμως ο Γκραντ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στον Παναθηναϊκό (62-66).

Ο Μονέκε μείωσε ξανά στον πόντο με 3/3 βολές (65-66), ο Ναν ευστόχησε σε τρίποντο (65-69), ο Κοστέλο μείωσε σε 67-69, ο Σλούκας πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο (67-72), ο Κοστέλο έκανε το 69-72 και ο Χάουαρντ το 70-72 με 1/2 βολές.

Ο Σλούκας έκανε ένα κλέψιμο, κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ με 1:16 για το τέλος και έβαλε 1/2 βολές (70-73). Στη συνέχεια πήγε στον πάγκο με ενοχλήσεις στον προσαγωγό και είναι εξαιρετικά αμφίβολος για τον αγώνα στη Βαλένθια!

Ο απίθανος Μονέκε ισοφάρισε με τρίποντο (73-73), ο Ναν αστόχησε σε δύο τρίποντα και ο ΜακΙντάιρ εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό στα 0.9” (75-73), όπως είχε κάνει και με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ!

Ο Μήτογλου αστόχησε και η Μπασκόνια πήρε τη νίκη, ενώ προηγήθηκε μόλις δύο φορές στον αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-37, 50-53, 75-73.