Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 80-72: Το «μάζεψε» στο τέλος, αλλά το έχασε από τη 2η περίοδο (φωτογραφίες)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 80-72 από τη Μπαρτσελόνα το βράδυ της Παρασκευής στην 6η αγωνιστική της EuroLeague, μετά από μια κακή εμφάνιση στα δύο πρώτα δωδεκάλεπτα του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν αρκετά δημιουργικός και αδυναμία στο αμυντικό ριμπάουντ και στην άμυνα οδήγησε σε μια κακή εμφάνιση, η οποία θα πρέπει να αξιοποιήσει για να επιδιορθώσει τα λάθη της και να βελτιωθεί σαν ομάδα. Η Μπαρτσελόνα, από την άλλη πλευρά, παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη και πιο έτοιμη, καταφέρνοντας να πάρει μια σημαντική νίκη και να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 5-1.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, αλλά ήταν πολύ αργά. Ο Γκραντ, ο Μπαλτσερόφσκι και ο Γκριγκόνις ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ για την ελληνική ομάδα.

Η Μπαρτσελόνα είχε τις απουσίες των Λαπροβίτολα και Γιοκουμπάιτις, ενώ ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τους Σλούκα και Βιλντόσα.

Η διαφορά έγινε πιο εμφανής στα δεύτερα 20 λεπτά του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να κυριαρχεί στο ριμπάουντ και να πετυχαίνει πολλά καλάθια, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε προβλήματα και στην επίθεση και στην άμυνα.

Η ομάδα του Αταμάν προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αλλά η Μπαρτσελόνα παρέμεινε ανώτερη και η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στο τέλος, αλλά ήταν αργά.

Ο Σαμοντούροβ και ο Σαρ μπήκαν στο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, ενώ ο Αντετοκούνμπο δεν είχε συμμετοχή.

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε τον αγώνα με 80-72 και αυτή τη νίκη αποδίδεται σε μεγάλο βαθμό στους παίκτες που μπήκαν από τον πάγκο και περιόρισαν τη διαφορά που είχε γίνει μεγάλη.

Τελικό σκορ: 80-72

Για να δείτε τις στατιστικές του αγώνα, κάντε κλικ εδώ.