Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 80-72: Ανακάμπτει στο τέλος, αλλά υποκύπτει από την 2η περίοδο (φωτογραφίες)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 80-72 από την Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι της EuroLeague την Παρασκευή βράδυ, μετά από μια πολύ κακή εμφάνιση για τα πρώτα δύο τέταρτα. Η Μπαρτσελόνα επικράτησε ευκολότερα, ενώ ο Παναθηναϊκός πρέπει να εξετάσει την αδυναμία του στο αμυντικό ριμπάουντ και να βελτιώσει την ομαδική του απόδοση.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες στην επίθεση και δυσκολεύτηκε επίσης στην άμυνα, ενώ η αδυναμία του στο αμυντικό ριμπάουντ εξέθεσε περισσότερο την ομάδα. Η Μπαρτσελόνα, η οποία εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένη και έτοιμη για το ματς, κατάφερε να φτάσει σε μια εύκολη νίκη, αφού έφτασε μέχρι και τους 28 πόντους διαφοράς στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ήταν αρκετά αργός και η Μπαρτσελόνα ήταν ήδη σε εξαιρετική θέση για να κερδίσει το ματς. Το τελικό σκορ ήταν 80-72 προς την Μπαρτσελόνα, αλλά οι εφεδρείες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να περιορίσουν τη διαφορά από 28 σε 8 πόντους στο τέλος του παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τους Σλούκα, Βιλντόσα, ενώ η Μπαρτσελόνα απουσίαζε οι Λαπροβίτολα, Γιοκουμπάιτις. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε το παιχνίδι με μια καλύτερη απόδοση σε σύγκριση με τον Παναθηναϊκό και χάρη στην εμφάνιση του Πάουλί και του Πάρκερ, οι οποίοι σημείωσαν συνολικά 28 πόντους.

Αποτελέσματα ανά περίοδο: 21-20, 45-33, 71-47, 80-72