Μπάγερν vs. Αρμάνι 91-84: Η “ήρωας” εμφάνιση του Ιμπάκα οδήγησε στη νίκη στην παράταση και τώρα η Μπάγερν στο ΣΕΦ! (βίντεο)

Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να κερδίσει την Αρμάνι Μιλάνο με 91-84 στο Bmw Park, για την 12η αγωνιστική της EuroLeague, με το τρίποντο του Ιμπάκα στο φινάλε του αγώνα να την οδηγεί στην παράταση.

Ο Σερζ Ιμπάκα πέτυχε το τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα που ισοφάρισε το ματς και βοήθησε την ομάδα του να κερδίσει:

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβηκε στο 6-6, ενώ έχει το ίδιο ρεκόρ με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, του οποίου θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (8/12, 21:15) στο ΣΕΦ.

Οι πολυτιμότεροι παίκτες του αγώνα ήταν οι Κάρσεν Έντουαρντς (32π. με 7/11 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές) και Σερζ Ιμπάκα (20π. με 5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 12 ριμπάουντ), ενώ βοήθησαν επίσης οι Νικ Γουέιλερ-Μπαμ (14π.), Σιλβέιν Φρανσίσκο (11π., 4ασ.).

Λείπανε οι παίκτες Μπολμάρο, Λούτσιτς και Ομπστ.

Κορυφαίος των ηττημένων, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μίροτιτς και Μπάρον και έπεσαν στο 4-8, ήταν ο Σαβόν Σιλντς που πέτυχε 26 πόντους, με 3/5 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 5/5 βολές.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι η Αρμάνι προηγήθηκε με 29-37 στο 16′, ενώ η Μπάγερν κατάφερε να ξεφύγει με ένα επιμέρους 19-2, φτάνοντας το σκορ στο 48-39 στο 23′, πριν το παιχνίδι να γίνει ξανά ντέρμπι και να κριθεί στην παράταση!

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 44-39, 55-52, 76-76 (κ.α.), 91-84 (παρ.)