Κολοσσός-Περιστέρι bwin 104-93: Θρίαμβος του Κολοσσού με εντυπωσιακή εμφάνιση του Λούκα Μπραΐκοβιτς! (gallery)

Ένα εκπληκτικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στη Ρόδο, με τον Κολοσσό να επικρατεί του Περιστερίου bwin στη δεύτερη παράταση με 104-93 (86-86 στην πρώτη παράταση, 80-80 κανονικός αγώνας) και να ξεκινάει με τον καλύτερο τρόπο τη Basket League 2023-2024.

Ο Λούκα Μπραΐκοβιτς ήταν ο ηγέτης για τους Ροδίτες, συγκεντρώνοντας 18 πόντους με 9/11 σουτ, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 τάπες. Επίσης, εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Πολ Τζόργκενσεν (21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο), Τάϊλερ Πόλεϊ (19 πόντους, 5 ριμπάουντ) και Ντάνιελ Ουτόμι (13 πόντους, 4 ριμπάουντ).

Από την πλευρά των “κυανοκίτρινων”, ξεχώρισαν ο Τζο Ράγκλαντ (25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ (16 πόντους, 4 ριμπάουντ). Καλή παρουσία πραγματοποίησε επίσης ο Νέιτ Ρέφρο (12 πόντους, 4 ριμπάουντ), ωστόσο, ο Τρέβορ Τόμπσον έλειπε από την εξάδα των ξένων παικτών.

Στην αρχή του αγώνα, το Περιστέρι bwin ξεκίνησε δυναμικά (4-11 στο 3′) και είχε τον έλεγχο, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να προσφέρει (20-27 στο 9′). Οι αποφάσεις του προπονητή Κούρο Σεγκούρα να χρησιμοποιήσει τους Πόλεϊ, Ουτόμι και Σίμονς επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πλησιάσουν (29-32 στο 13′). Στη συνέχεια, ο Μπραΐκοβιτς και ο Τζόργκενσεν επιτέθηκαν αποφασιστικά και οδήγησαν τον Κολοσσό σε απώλεια (38-34 στο 17.30′), ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο +3 υπέρ του Κολοσσού (42-39).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Ροδίτες πέταξαν γκάζι, με τον Τζόργκενσεν να σκοράρει 5/6 τρίποντα και να ανεβάζει τη διαφορά στους +12 (56-44 στο 23.20′). Το Περιστέρι bwin αντέδρασε και με την άμυνα να πιέζει, κατάφερε να μειώσει σε 61-52 (στο 26′), αλλά παρ’ όλα αυτά, ο Κολοσσός έκλεισε την τρίτη περίοδο με +7 (66-59 στο 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τζο Ράγκλαντ ηγήθηκε της ομάδας του, εκτελώντας τις επιθέσεις και προσφέροντας στους συμπαίκτες του. Ο Κολοσσός φαινόταν κουρασμένος και με δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Ράγκλαντ και τον Ουίλιαμς, το Περιστέρι bwin γύρισε το ματς υπέρ του (77-78 στο 38′). Στο τέλος, οι Περάντες και Τζόργκενσεν κράτησαν τον Κολοσσό, ενώ στην τελευταία επίθεση, ο Ράγκλαντ αστόχησε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση (80-80 στο 40′).

Στην πρώτη παράταση, οι δύο ομάδες πέτυχαν από 6 πόντους και στην τελευταία επίθεση, η ομάδα της Ρόδου είχε την ευκαιρία να κερδίσει, αλλά αστόχησε με τον Περάντες (86-86 στο 45′). Στη δεύτερη παράταση, ο Περάντες πέτυχε τους πρώτους πόντους, αλλά μετά από αυτό, ο Λούκα Μπραΐκοβιτς διακρίθηκε για να δώσει τη διαφορά. Τελικά, το γκολ ελεύθερων βολών του Πόλεϊ στα 3 λεπτά της δεύτερης παράτασης, με σκορ 92-90, επηρέασε καθοριστικά το αποτέλεσμα (95-90).

Ο Μήτρου-Λονγκ σημείωσε ένα ακόμη καλάθι για το Περιστέρι bwin, που δεν είχε πλέον ενέργεια και λύσεις στη δεύτερη παράταση, γνωρίζοντας την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Χριστινάκης, Μπακάλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80 (κανονικός αγώνας), 86-86 (παράταση 1), 104-93 (παράταση 2).