Εθνική Εφήβων: Ήττα 54-50 από τη Λιθουανία στο διεθνές τουρνουά της Ισπανίας

Η Εθνική Εφήβων γνώρισε ήττα με σκορ 54-50 από τη Λιθουανία στο διεθνές τουρνουά που διεξάγεται στο Λογρόνιο της Ισπανίας.

Την Κυριακή (16/7) στις 19:00 η Ελλάδα θα αναμετρηθεί με την Ιταλία, ενώ τη Δευτέρα (17/7) αναμένεται να επιστρέψει στην Αθήνα για να συνεχίσει την προετοιμασία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18.

Η Λιθουανία πήρε το προβάδισμα με 8 πόντους στην αρχή του παιχνιδιού (10-2), αλλά η ελληνική ομάδα αντέδρασε και προηγήθηκε με +7 (11-18) και στη συνέχεια με +10 (13-23). Ωστόσο, η Λιθουανία επέστρεψε και μειώθηκε σε δύο πόντους (21-23) πριν από το ημίχρονο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην τρίτη περίοδο, αλλά η Ελλάδα κατάφερε να βρει λύσεις και να προηγηθεί. Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λιθουανία πήρε την πρωτοβουλία και κατάφερε να κερδίσει με 54-50.

Δεκάλεπτα: 11-13, 21-23, 36-39, 54-50