Εύκολη νίκη για το Περιστέρι, τελικό σκορ 86-64 επί του Λαυρίου (gallery & vids)

Ο Περιστέρι κατέκτησε μια άνετη νίκη 86-64 κόντρα στο Λαύριο, για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ με 14 πόντους και Τζο Ράγκλαντ με 13 πόντους και 6 ασίστ ξεχώρισαν για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία ανέβηκε στο 12-6, μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες.

Το Λαύριο, αντίθετα, μετά από δύο συνεχόμενες νίκες, υποχώρησε στο 6-12, παρά τις προσπάθειες των Μάρκους Θόρντον με 12 πόντους και 4 ασίστ, Κώστα Γόντικα με 12 πόντους, Βασίλη Μουράτου με 10 πόντους και 6 ασίστ και Νόα Χόρχλερ με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το Λαύριο άρχισε δυναμικά και προηγήθηκε 20-12, αλλά το Περιστέρι αντέδρασε με ένα σερί 7-0.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με μικρή διαφορά.

Με τρίποντα από τους Τόμπσον και Κασελάκη, το Περιστέρι έφτασε σε διψήφια διαφορά (34-44), ενώ έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 49-61 χάρη σε ένα τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ.

Ένα 49-56 μετατράπηκε σε 49-68 και λίγο αργότερα σε 53-77, αποτελώντας ένδειξη της αδυναμίας του Λαυρίου.

Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν +25, η οποία παρατηρήθηκε σε τρεις περιπτώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 34-38, 49-61, 64-86