«Βασίλισσα» στην κορυφή η Ρεάλ, λύγισε τη Μαγιόρκα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε απέναντι στην ανταγωνιστική Μαγιόρκα, αλλά τελικά κέρδισε με σκορ 1-0 ανεβαίνοντας στην κορυφή της La Liga!

Το πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι, αλλά δεν κατάφερε να μετατρέψει κάποια φάση σε γκολ. Στις αντεπιθέσεις, η Μαγιόρκα ήταν επικίνδυνη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα, αλλά χωρίς να δημιουργήσουν σπουδαίες ευκαιρίες. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο 78’ ο Ρίντιγκερ, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του!

Σπουδαία νίκη πήρε και η Θέλτα, καθώς κατάφερε να νικήσει τη Μπέτις με σκορ 2-1. Ο Ράφα Μπενίτεθ κατάφερε να γυρίσει το ματς χάρη στο γκολ στις καθυστερήσεις.

Άλλοι Έλληνες που συμμετείχαν στα ματς ήταν ο Τάσο Δουβίκα, ο οποίος μπήκε στο 89’ ως αλλαγή, και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος που έπαιξε βασικός για πρώτη φορά στη La Liga, ενώ πήρε και κίτρινη κάρτα στο 90+1’.

Στο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής, ξεχώρισαν αποτελέσματα όπως το Χετάφε-Ράγιο Βαγεκάνο 0-2, Ρεάλ Σοσιεδάδ-Αλαβές 1-1 και Bαλένθια-Βιγιαρεάλ 3-1.

Η επόμενη αγωνιστική (20η) θα πραγματοποιηθεί στις 12-14/1 και θα περιλαμβάνει αναμετρήσεις όπως Σεβίλλη-Αλαβές και Λας Πάλμας-Βιγιαρεάλ.