Τρία γκολ, μία αποβολή και… η Σέλτικ στο +8 από τους Ρέιντζερς!

Το σημερινό Old Firm ήταν ένα άκρως χορταστικό παιχνίδι, με τη Σέλτικ να κερδίζει την Ρέιντζερς με 2-1 και να ξεφεύγει στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας οκτώ βαθμούς προβάδισμα και δύο παιχνίδια περισσότερα!

Το ντέρμπι είχε… τα πάντα, με τους Κέλτες να προηγούνται χάρη σε ένα πολύ ωραίο γκολ από τον Μπερνάρντο στη μισή ώρα του αγώνα. Ένα ακόμα όμορφο γκολ ακολούθησε, αυτή τη φορά από τον Φουρουχάσι, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου…

Οι Ρέιντζερς προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά είδαν τον Μπαλογκάν να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα στο 71ο λεπτό. Ο Ταβερνιέ με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 88’ μείωσε τη διαφορά, αλλά δεν ήταν αρκετό για να αποφύγει την ήττα.

Έτσι, η Σέλτικ φτάνει τους 51 πόντους μετά από 21 αγώνες, ενώ οι Ρέιντζερς ακολουθούν με 43 βαθμούς από 19 αγώνες.