Η Αντβέρπ κερδίζει με εξωφρενικό σκορ την Κορτράικ με τα γκολ του Γιάνσεν

Η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ κατάφερε να νικήσει με σκορ 6-0 την Κορτράικ στην τρίτη αγωνιστική της Jupiler League. Ως αποτέλεσμα αυτής της νίκης, η Αντβέρπ πλέον έχει έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Βίνσεντ Γιάνσεν, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ και έκανε «μπαμ» στην αρχή της σεζόν. Το σκορ άνοιξε στο 9’ λεπτό, και στη συνέχεια με ένα αυτογκόλ από τον Βασίνσκι οι γηπεδούχοι πήραν αέρα. Ο Γιάνσεν σημείωσε δύο ακόμη γκολ μέσα σε 35 λεπτά, ενώ ο Κερκ έκανε το σκορ 4-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιάνσεν ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 58’ λεπτό, ενώ η Αντβέρπ πρόσθεσε και το έκτο γκολ με τον Μούγια στο 67’ λεπτό.

Στην υπόλοιπη αγωνιστική, οι αγώνες θα διεξαχθούν ανάμεσα σε: Μόλενμπεκ-Μαλίν, Σεν Ζιλουάζ-Λέουβεν, Σεντ Τρούιντεν-Άντερλεχτ, Σερκλ Μπριζ-Γκενκ, Έουπεν-Κλαμπ Μπριζ, Σαερλερουά-Σταντάρ Λιέγης, και Βέστερλο-Γκενκ.