Το παιχνίδι Μίλαν – Αταλάντα 1-2: Η Αταλάντα προκρίθηκε με ανατροπή (vids)

Η Μίλαν προηγήθηκε, αλλά η Αταλάντα με δύο γκολ του Κουπμάινερς νίκησε με 2-1 στο Σαν Σίρο και προκρίθηκε στους 4 του Coppa Italia.

Από την αρχή, το παιχνίδι είχε υψηλό ρυθμό και το πρώτο ημίχρονο προσέφερε ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, αλλαγές και αποβολή. Αρχικά, στο 45′, ο Λεάο έκανε το 1-0, αλλά το 1-1 ήρθε στο 45’+2′ με γκολ του Κουπμάινερς. Στην επανάληψη, ο Κουπμάινερς στο 59′ έγραψε το 1-2 από πέναλτι που κέρδισε η Αταλάντα.

Η Αταλάντα θα αναμετρηθεί στον ημιτελικό του κυπέλλου με τη Φιορεντίνα, ενώ η Μίλαν χάνει έναν ακόμη στόχο.

Γκολ: 45′ Λεάο – 45’+2′, 59′ πεν. Κουπμάινερς

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια (62′ Σίμιτς), Γκάμπια (39′ Κίερ), Ερναντέζ, Χιμένες (61′ Τερατσάνο), Μούσα, Ράιντερς (73′ Αντλί), Πούλισικ, Λόφτους-Τσικ (73′ Ζιρού), Λεάο, Γιόβιτς.

Αταλάντα: Καρνεζέκι, Σκαλβίνι (86′ Ισάκ), Τζιμσίτι, Κολάσινατς, Χολμ, Ντε Ρουν (42′ Πάσαλιτς), Εντερσον, Ρουτζέρι (78′ Τζαπακόστα), Κουπμάινερς (86′ Μουριέλ), Μίραντσουκ, Ντε Κετελάρε (78′ Σκαμάκα).