Το ντέρμπι Άγιαξ-Φέγενορντ διακόπηκε λόγω επεισοδίων!

Δυσάρεστα περιστατικά συνέβησαν στο Κλασικό ντέρμπι ανάμεσα στην Άγιαξ και τη Φέγενορντ, με αποτέλεσμα τον τελικό αποκλεισμό του αγώνα!

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League δεν ήταν καλή στο πρώτο μέρος, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 στην έδρα της και στο 55ο λεπτό σημειώθηκε η τρίτη διακοπή λόγω νέας ρίψης φωτοβολίδων από οπαδούς της Άγιαξ. Ο διαιτητής δεν είχε άλλη επιλογή παρά να ανακοινώσει τον τελικό αποκλεισμό του αγώνα.

Αρχικά, ο αγώνας διακόπηκε μετά τα δύο γκολ του Σαντιάγκο Χιμένες στο 9ο και 18ο λεπτό, με τους οπαδούς της Άγιαξ να πετούν αντικείμενα και η πρώτη διακοπή να διαρκεί περίπου οκτώ λεπτά.

Στη συνέχεια, η Φέγενορντ σκόραρε και το τρίτο γκολ με τον Ιγκόρ Παϊσάο, προκαλώντας απόλυτο χάος στις κερκίδες, με τους οπαδούς της Άγιαξ να πετούν φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο. Η δεύτερη διακοπή διήρκησε 15 λεπτά, αλλά ο αγώνας συνεχίστηκε.

Ωστόσο, στο 55ο λεπτό έγινε η δεύτερη ρίψη φωτοβολίδων και αντικειμένων, με αποτέλεσμα την αυτόματη διακοπή του αγώνα σύμφωνα με τους ολλανδικούς κανονισμούς, εκτός αν υπάρχει θέμα ασφάλειας. Ο διαιτητής επικοινώνησε με την Ομοσπονδία και τις δύο ομάδες και αποφασίστηκε η οριστική διακοπή του αγώνα λίγα λεπτά αργότερα.

Σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες, οι επεισόδια συνεχίζονται και έξω από το γήπεδο, με τους οπαδούς της Άγιαξ να περιμένουν τη διοίκηση και τους παίκτες μετά την απογοητευτική εμφάνιση στο ντέρμπι και γενικότερα στην αρχή της φετινής σεζόν.