Τεσσάρες για Αντβέρπ και Σεν Ζιλουάζ – Ισοπαλία στο ντέρμπι στη Γάνδη

Η Αντβέρπ εξαπέλυσε επίθεση στην Έουπεν και κατάφερε να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας! Οι παίκτες του Μαρκ Φαν Μπόμελ επικράτησαν με σκορ 4-1 στην 10η αγωνιστική της Jupiler League, με γκολ των Φερμίρεν, Μπαλικβισά, Μούγια και με αυτογκόλ από τον Πουσές, ενώ εκμεταλλεύτηκαν τον ισοπαλιακό αγώνα της Γάνδης με την Γκενκ που έληξε 1-1.

Την ίδια στιγμή, η Σεν Ζιλουάζ έκανε παρέλαση στο γήπεδο της Σεντ Τρούιντεν και την “σκόρπισε” με άνεση, κερδίζοντας με εμφατικό 4-0. Το σκορ άνοιξε ο Κάστρο Μόντες στο 37ο λεπτό με ασίστ από τον Νίλσον, ενώ ο Δανός πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 45’+2′, κάνοντας το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νίλσον πέτυχε το δεύτερο τέρμα του, κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του Αλεξάντερ Μπλέσεν. Με το γκολ του Αμουρά στο 86ο λεπτό, η Σεν Ζιλουάζ καθιερώθηκε στην κορυφή με το τελικό σκορ 4-0!