Τεντόγλου: «Τελειώνω με χαρά τη σεζόν!»

Ένας χαρμόσυνος τρόπος ολοκληρώθηκε η φετινή σεζόν για τον Μίλτο Τεντόγλου, καθώς κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου και κέρδισε επίσης στο Diamond League της Ζυρίχης.

Αυτή η χρονιά ξεκίνησε με αγώνες της 2ης Φεβρουαρίου και ολοκληρώθηκε με τον ιδανικότερο τρόπο για τον Μίλτο Τεντόγλου στο Diamond League της Ζυρίχης το βράδυ της Πέμπτης (31/8).

Ο 25χρονος άλτης μήκους είχε μια εκπληκτική παρουσία στον κλειστό στίβο που “σφραγίστηκε” με το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού της Κωνσταντινούπολης και με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο για την χειμερινή περίοδο με 8,41 μέτρα.

Ο Ολυμπιονίκης του Τόκιο 2023 συμμετείχε σε 18 αγώνες κλειστού και ανοιχτού στίβου, κερδίζοντας σε 14 από αυτούς.

Στη Ζυρίχη, ο πρωταθλητής κατέκτησε τη νίκη στην τελευταία του προσπάθεια για το έτος 2023, κάτι που δεν είχε προγραμματίσει, όπως δήλωσε.

“Ο αγώνας στη Ζυρίχη ήταν δύσκολος, γιατί είχε πολύ κρύο σε σχέση με τη Βουδαπέστη και την Ελλάδα. Η θερμοκρασία άλλαξε απότομα για εμένα. Όταν συμβαίνει αυτό, πονάνε οι αρθρώσεις μου και δυσκολεύομαι. Πονούσα αρκετά και ήμουν και κουρασμένος. Ζορίστηκα λίγο, αλλά κατάφερα να κερδίσω”, ανέφερε ο αθλητής.

Με δύο χρυσά μετάλλια στους στόχους της σεζόν σε κλειστό και ανοιχτό στίβο, ο Τεντόγλου είναι ένας από τους λίγους αθλητές παγκοσμίως που έχουν ανέβει στην κορυφή του βάθρου σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις. Επιπλέον, είχε εντυπωσιακές εμφανίσεις και σε άλλους αγώνες κατά τη διάρκεια της σεζόν. Αυτός είναι ο απολογισμός της χρονιάς για τον Τεντόγλου, που παρόλα αυτά, πάντα επιθυμεί κάτι περισσότερο.

“Τελειώνω με χαρά τη σεζόν. Μπορούσα να τα πάω καλύτερα ίσως αν κέρδιζα κάποιο Diamond League ακόμα ή εάν έκλεινα τη σεζόν με μια μεγαλύτερη επίδοση, αλλά είμαι ικανοποιημένος”, κατέληξε ο Μίλτος Τεντόγλου.