Σέλτικ-Ρέιντζερς 0-1: “Κέλτες” παίρνουν το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στη Σκωτία

Η Σέλτικ κατάφερε να κερδίσει με 1-0 τους Ρέιντζερς στο πρώτο “old firm” της σεζόν 2023/24 στο πρωτάθλημα της Σκωτίας. Το γκολ του Κιόγκο Φουρουχάσι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό για να δώσει στην Σέλτικ τη νίκη και να την ανεβάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ξεφεύγοντας τεσσάρων βαθμών από τους Ρέιντζερς.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κερδίσουν περισσότερο, αφού είχαν πολλές ευκαιρίες για γκολ στο παιχνίδι. Στο 1ο λεπτό ανοίξαν το σκορ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από ελέγχους του VAR. Στο 28ο λεπτό, ο Κεμάρ Ρουφ βρήκε δίχτυα, αλλά και αυτό το γκολ ακυρώθηκε. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το προβάδισμα με μια φοβερή αντεπίθεση και ένα απίθανο πλασέ του Κιόγκο Φουρουχάσι στο 45+2ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ και χάσανε μια μεγάλη ευκαιρία για το ισοφαρίσει με τον Ντέσερς. Ωστόσο, δεν κατάφεραν ποτέ να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές. Ο Λουίς Πάλμα βρισκόταν στον πάγκο των νικητών, αλλά δεν αγωνίστηκε καθόλου.